Willa Sixta, 2021, fot. Krzysztof Morcinek, Galeria Bielska BWA Na zdjęciu ogród różany willi Sixta
Galerie

Święto Róży

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ul. Adama Mickiewicza 24,
  •  Wstęp: zapisy

Dni Bielska-Białej: Święto Róży - druga edycja wydarzenia, które w 2021 roku przyciągnęło nie tylko miłośników kwiatów, ale też osoby zainteresowane poezją, literaturą, fotografią, architekturą i różnymi dziedzinami sztuki.

Róża jest kwiatem o najbogatszej symbolice w świecie roślin. Czerwona stylizowana róża znalazła się w herbie Białej, biała róża jest symbolem reformacji protestanckiej.

Założony jesienią 2020 roku ogród różany w ogrodzie Willi Sixta stanie się inspiracją dla uczestników warsztatów artystycznych, wykładów i spotkań.

program:

Różane nadruki
Warsztaty plastyczne dla dzieci: odbijanie szablonów i pieczątek z motywem róży na koszulkach i torbach. Uczestnicy przynoszą swoje ulubione T-Shirty lub np. jednokolorowe bluzki i sami tworzą kompozycję z motywów kwietnych, która nada koszulkom unikalnego wyglądu.

Warsztaty tworzenia papieru czerpanego z płatkami róż
Płatki róż, o różnorodnych kolorach i pięknym zapachu, staną się materiałem, który wzbogaci fakturę papieru czerpanego wykonanego przez uczestników warsztatów. Obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl

Róże – kwiaty słońca. Spotkanie z Grzegorzem Hyżym, hodowcą róż
Grzegorz Hyży jest miłośnikiem róż i ogrodnikiem specjalizującym się w ich uprawie. Prowadzi szkółkę w Więckowicach k. Tarnowa, w której uprawia tysiące odmian. Każdy gatunek róż ma nieco inne wymagania, inaczej się je pielęgnuje i przycina. Jedną cechę mają wspólną: róże kochają słońce.

Dzieła sztuki inspiracją dla florystów. Kompozycje florystyczne Sylwii Jezierskiej

We wnętrzach neorenesansowej Willi Sixta prezentowana jest wystawa dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA Dla Johanne i Anny, dedykowana pierwszym mieszkankom willi. Bielska florystka Sylwia Jezierska, właścicielka Kwiaciarni EUFLORIA Naturalnie, wybierze z wystawy ulubione prace, które będą dla niej inspiracją do stworzenia kompozycji florystycznych, łączących artyzm dzieła sztuki z fantazją i kunsztem sztuki florystycznej.
Sylwia Jezierska nie tylko stworzy kompozycje, ale też opowie o tajnikach pracy z kwiatami .

Tajemniczy pan Sixt
Teodor Sixt był znanym bielskim przemysłowcem i filantropem, który nie doczekawszy potomka, pozostawił mieszkańcom Bielska-Białej swoją willę, w której nazwie widnieje nazwisko fundatora. Nie wiadomo, jak wyglądał Teodor Sixt, nie zachował się żaden jego portret. W ogrodzie różanym można będzie zrobić sobie zdjęcie, umieszczając swoją twarz w miejsce twarzy tajemniczego Teodora na specjalnie przygotowanej planszy.

Testament Teodora Sixta Artura Pałygi – nowa odsłona
Autor głośnej sztuki Testament Teodora Sixta, która przed laty zrobiła furorę w bielskim teatrze, dopisze nowy rozdział – scenkę rozgrywającą się pomiędzy Teodorem i jego żoną Johanne. W scence zagrają aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, w którym w 2006 roku odbyła się premiera sztuki.

Słuchowisko Zielnik i rewolucja. Z zapisków Róży L. – Ada Piekarska
Słuchowisko, zrealizowane w oparciu o zapiski Róży Luksemburg, odsłoni przed nami niezwykłą – botaniczną i międzygatunkową – wrażliwość znanej rewolucjonistki, która sama o sobie pisała: Mam niekiedy wrażenie, że nie jestem właściwie człowiekiem, ale ptakiem lub jakimś zwierzęciem w ludzkiej postaci. Wewnętrznie czuję się daleko lepiej w ogrodzie lub w polu, pomiędzy trzmielami i trawą, o wiele bardziej swojsko niż na jakimś zjeździe partyjnym.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, grupowy 2 zł (min. 10 osób), w niedziele i święta wstęp za złotówkę, w środy wstęp bezpłatny
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała