Święta na Starówce Logo Świąt na Starówce
Rozmaitości

Święta na Starówce

  •  Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
    pl. Ratuszowy 1
  • Wstęp wolny

Święta na Starówce na trwałe wpisały się już w miejski krajobraz, stwarzając miłą przedświąteczną atmosferę tuż przed Bożym Narodzeniem. Stały się dla całych rodzin lubianym i wyczekiwanym wydarzeniem, łączącym tradycję bożonarodzeniową oraz współczesność, a także kulturę, zwyczaje i zamiłowania kulinarne bielszczan.

Piętnasta edycja Kiermaszu Święta na Starówce organizowana jest przez Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej i Miejskim Domem Kultury przy współpracy z Agencją Reklamową PROMIX Irena Swadźba. Święta na Starówce odbędą się na Rynku i placu Wolności 16-18 grudnia br.

Na Rynku, tak jak w latach poprzednich, w drewnianych pawilonach usytuowana będzie gastronomia. Sprzedawane będą dania gorące, placki ziemniaczane, grzane wino i piwo, napoje bezalkoholowe, lemoniady, ciasta, ryby. W sobotę, 17 grudnia wystąpi zespół Trzecia Godzina Dnia, jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce, wykonujących muzykę gospel. Zespół nagrał 11 albumów, koncerty telewizyjne (TVP) i radiowe (PR "Trójka"). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych (S.O.S, Sopot Festival), produkcjach płytowych i telewizyjnych współpracując m.in. z: Elżbietą Skrętkowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą i grupą DeMono. W niedzielę, 18 grudnia 2022 r., z ciekawym programem wystąpią zespoły muzyczne, śpiewacze i taneczne z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej.

Świąteczny Jarmark w Białej zorganizowany zostanie na placu Wolności, gdzie swoje stoiska będą mieli wystawcy indywidualni. W ofercie m.in.: stroiki, ozdoby choinkowe, biżuteria, dekoracje, miody i przetwory pszczele, wyroby rękodzieła, tradycyjne wędliny i wyroby wędliniarskie, sery, słodycze, pierniki, żywność ekologiczna i wiele innych. Tam również zlokalizowana będzie Mikołajowa Strefa dla dzieci, gdzie na najmłodszych czekał będzie Mikołaj z wesołymi Elfami i inne atrakcje, w tym animacje i zabawy.

Zarówno Rynek, jak i ulica 11 Listopada oraz plac Wolności będą miały specjalną, oryginalną dekorację świetlną. Na placu Bolesława Chrobrego będzie stała udekorowana choinka..

 

6 grudnia – wtorek

PLAC BOLESŁAWA CHROBREGO

17:45 – zespół Kontrasty z Domu Kultury w Komorowicach

18:00 – uroczyste rozświetlenie choinki

 

16 grudnia – piątek

RYNEK

Stoiska gastronomiczne

18:00 – Włóczykije kolędują - promocjaz płyty. Album zawiera 12 kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych o różnej stylistyce. Wśród nich są dwie autorskie piosenki świąteczne Gwiazdka to jest piękny czas oraz piosenka Bo to są święta. Znalazła się także przepiękna kolęda współczesna zespołu Skaldowie Złota Jerozolima oraz zabawna hiszpańska kolęda tradycyjna Arre Borriquito wykonana przez najmłodsze Włóczykije. Aranżerem wszystkich piosenek oraz autorem Gwiazdka to jest piękny czas jest Paweł Stępień. Autorem drugiej piosenki świątecznej Bo to są święta jest Dariusz Stępień. Płyta została wyprodukowana w studiu Lambda Records (Paul Stepien & Polyfonique). Gościnnie wystapili w nagraniu: Iwona Loranc, Piotr Szewczyk, Tomasz Lorek  oraz Arkadiusz  Wiech. Zagrali muzycy: Paweł Stępień – instrumenty klawiszowe i  flet poprzeczny, Tomek Madzia i Arkadiusz Wiech - gitara, Tadeusz Janiak - trąbka, Bartłomiej Szyma – saksofon tenorowy i altowy, Tomek Kinecki - perkusja, Piotr Szewczyk - skrzypce.16 grudnia o godz. 18.00 wystąpią Włóczykije z zespołem  oraz Iwona  Loranc, Piotr Szewczyk, Tomasz Lorek i Arkadiusz Wiech.

19:00 – Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej

21:00-23:00 – Dyskoteka z Radiem Bielsko

 

PLAC WOLNOŚCI

ŚWIĄTECZNY JARMARK W BIAŁEJ

Mikołajkowa strefa dla dzieci

 

17 grudnia – sobota

RYNEK

Stoiska gastronomiczne

18:00 – Maciej Gucik – kolędy i pastorałki z akordeonem w tle. Akordeonista, klawiszowiec, kompozytor i aranżer. W 2016 roku nagrał swoją debiutancką płytę Muzykant. Ma za sobą koncerty solowe oraz występy na wielu imprezach przed takimi wykonawcami, jak m.in. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Enej, Andrzej Piaseczny czy Dżem. Maciej Gucik miał okazję występować także z zespołem Golec uOrkiestra.

19:00 – Światełko betlejemskie dla Mieszkańców Bielska-Białej

Po światełku koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia. Pop-gospelowa formacja TGD po raz kolejny zabiera słuchaczy w muzyczną podróż dookoła globu. Bożonarodzeniowe melodie z Irlandii Północnej, Brazylii, Ugandy, Armenii czy Indii przeplatają się z polskimi (Dzisiaj w Betlejem, Jezusa narodzonego, Do szopy) tworząc niezwykle barwną całość

21:00-23:00 – Dyskoteka z Radiem Bielsko

 

PLAC WOLNOŚCI

ŚWIĄTECZNY JARMARK W BIAŁEJ

Mikołajkowa strefa dla dzieci

16:00 – zespół NoToHop z Domu Kultury w Wapienicy

17:30 – pokaz Ognia Fire Show

 

PLAC RATUSZOWY

12:00-17:00 – Świąteczny Konwój Radia ZET

 

RATUSZ

15:00-19:00 – warsztaty dla dzieci

 

PUNKT 11

15:00-19:00 – ekowarsztaty z dobra energią dla dzieci (8+), wykonywane będą klimatyczne ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów.

17 grudnia o godz. 17.15 i 18.00 Punkt 11 zaprasza na uliczne widowisko teatralne inspirowane baśnią H. Ch. Andersena Dziewczynka z zapałkami. W zimowej scenerii wystąpią artyści Teatru ŚwiatŁa oraz tancerze ze Studia Tańca 4 SOUTH. Będzie to krótka etiuda taneczna pełna emocji, uczuć, ognia  (będzie prawdziwy ogień!). Spektakl pokazany będzie dwukrotnie na ulicy 11 Listopada 24 przed Punktem 11! 

 

18 grudnia – niedziela

RYNEK STAREGO MIASTA

Stoiska gastronomiczne

Występy zespołów Miejskiego Domu Kultury:

15:00 – zespół Pinokio z Domu Kultury w Komorowicach, zespół ,Melodyjka z Domu Kultury w Lipniku

15:25 – zespół Stokrotki z Domu Kultury Włókniarzy

15:40 – zespół Beskid z Domu Kultury Włókniarzy

16:25 – zespół Kontrasty z Domu Kultury w Komorowicach

17:00 – Bielski Chór Gospel z Domu Kultury w Olszówce

18:00 – zespół Verba Dei

 

PLAC WOLNOŚCI

ŚWIĄTECZNY JARMARK W BIAŁEJ

Mikołajkowa strefa dla dzieci

16:00 – zespół Pinokio z Domu Kultury w Komorowicach, Zespół Melodyjka z Domu Kultury w Lipniku

 

RATUSZ

15:00-19:00 – warsztaty dla dzieci

 

PUNKT 11

15:00-19:00 – warsztaty dla dzieci (8+)

 

Wydarzenie towarzyszące

EKOCENTRUM ZIELONY PIES

16 grudnia-18 grudnia

FESTIWAL ZERO WASTE – PRZEŻYJ TE ŚWIĘTA BEZ ŚMIECI

O godz. 16:00 i 18:00 Fundacja Świat w Naszych Rękach zaprasza na kreatywne warsztaty upcyklingowe pod hasłem: Nie kupuj! Do It Yourself. Obowiązują zapisy: biuro@swiatwnaszychrekach.org

organizator
Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 334971478
mail: kp@um.bielsko-biala.pl  


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała