Wilhelm Sasnal, Maus 1, 2001-2015, olej i sprej na płótnie, 100 x 115 cm. Obraz z Kolekcji Galerii Bielskiej BWA Na zdjęciu Wilhelm Sasnal, Maus
Galerie

Spotkanie z Adamem Szymczykiem

  •  Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała,
  • Wstęp wolny

Premiera książki poświęconej twórczości Wilhelma Sasnala oraz prezentacja obrazu Maus 1

Galeria Bielska BWA zaprasza na spotkanie z Adamem Szymczykiem, kuratorem wystawy Wilhelma Sasnala Taki pejzaż w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się premiera książki Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż] oraz prezentacja obrazu Maus 1– nabytego do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA dzięki dotacji z programu Narodowa kolekcja sztuki współczesnej MKiDN.

Dzieło prezentowane w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA) nawiązuje do komiksu Maus Arta Spiegelmana. Nagrodzony Pulitzerem autor kultowej publikacji przełamał powszechnie obowiązujące konwencje upamiętniania Holocaustu, zestawiając realizm tematu z językiem komiksu. Na ekspozycji można również zobaczyć dokumentację nieistniejącego już muralu, wykonanego przez Wilhelma Sasnala na fasadzie bielskiej galerii w 2001 roku. Projekt przedstawiał jedną ze stron komiksu Spiegelmana. Wybór fragmentu nie był przypadkowy – rysunek dotyczy sceny, która rozgrywa się w Bielsku. W 2002 roku mural uległ zniszczeniu. Domalowano na nim krzyż celtycki – symbol, który po wojnie stał się ekwiwalentem swastyki. Niedługo później, na skutek interpelacji ówczesnych radnych miasta, mural usunięto.

Niedawną wystawę Wilhelma Sasnala Taki pejzaż w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obejrzało prawie 80 tysięcy widzów. Co sprawia, że te niejednoznaczne obrazy – często ukazujące powidoki polsko-żydowskiej historii – przyciągają tak wielu odbiorców? Co kryje się pod niewinnymi pejzażami, portretami znanych i anonimowych osób, i co tak naprawdę możemy dostrzec w niepokojących, choć z pozoru abstrakcyjnych kompozycjach?

Odpowiedzi można poszukać w zebranych w książce Tytuł niepodany tekstach, napisanych przez historyczki sztuki i historyków XX w., politologów i antropolożki, a także autorki prozy i aktywistów. Reprodukowane w książce obrazy Sasnala nie dotyczą wyłącznie historycznego i współczesnego antysemityzmu, lecz przeciwstawiają się wszelkim formom nienawiści do innych, motywowanej uprzedzeniami rasowymi, ideologicznymi czy religijnymi. Tytuł niepodany to książka o obliczach zła, które już się stało i jeszcze może się stać udziałem wielu osób. Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

Więcej na naszej stronie: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/spotkanie-z-adamem-szymczykiem

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, grupowy 2 zł (min. 10 osób), w niedziele i święta wstęp za złotówkę, w środy wstęp bezpłatny
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała