Spotkanie poświęcone pamięci Jacka Lecha Na zdjęciu Jacek Lech
Muzyka

Spotkanie poświęcone pamięci Jacka Lecha

  •  Dom Kultury im. Jacka Lecha
    ul. Żywiecka 302
  •  Wstęp: zapisy

Spotkanie poświęcone pamięci Jacka Lecha z okazji 75. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci artysty. W programie –  msza, przejście na cmentarz oraz spotkanie w domu kultury. 

O godz. 16.30 odprawiona zostanie msza w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, po niej nastąpi przejście na pobliski cmentarz, a następnie odbędzie się spotkanie fanów w domu kultury.

Wydarzenie uświetni występ wokalny Małgorzaty Langner-Giemzy z Mikry oraz Julii Przybylskiej z Kubiszówki.

Wstęp wolny. Liczba miejsce ograniczona. DK prosimo zapisy pod nr tel. 33 816 34 57, 571 229 437 lub mailowo: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl

Jacek Lech (właściwie Leszek Zerhau) urodził się w  1947 r. w Bielsku-Białej. Już w czasach szkolnych założył zespół amatorski, w którym śpiewał i grał na skrzypcach. W wieku 17 lat zajął I miejsce w Konkursie Jazzowym Mikrofon dla wszystkich. W roku 1966 został solistą zespołu Czerwono-Czarni. Pierwsza piosenka Bądź dziewczyną moich marzeń stała się od razu wielkim przebojem.

Na KFPP Opole'67 otrzymał wyróżnienie za piosenkę Pozwólcie śpiewać ptakom. Z zespołem Czerwono-Czarni wziął udział we wspólnym koncercie z The Rolling Stones oraz w wystawieniu mszy beatowej Pan przyjacielem moim. Pod koniec 1972 roku rozstał się z zespołem Czerwono-Czarni. W 1973 założył własną Nową Grupę. Wypadek samochodowy przerwał jednak na rok działalność artystyczną.

Powrócił na scenę w roku 1974 z solowym albumem Bądź szczęśliwa. Wielokrotnie występował na polskich festiwalach, m.in. na KFPP Opole w roku 1976 i FPŻ w Kołobrzegu, gdzie w roku 1983 otrzymał honorowy Złoty Pierścień, a w roku 1986 Srebrny Pierścień. Koncertował również za granicą, m.in. w dawnej Jugosławii, na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Od 2006 roku wokalista walczył z nowotworem przełyku. W Gliwicach przeszedł serię naświetlań i chemioterapię. 27 lutego 2007 r., w Bielskim Centrum Kultury (obecnie im. Marii Koterbskiej) odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Fundację Kultury i Edukacji Europejskiej Alfa i Omega, w którym udział wzięli między innymi Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski, Bogusław Mec i Waldemar Kocoń. Dochody z koncertu miały być przeznaczone na dalsze leczenie i rehabilitację Jacka Lecha. Podczas koncertu ogłoszono również, że artysta został uhonorowany przez ministra kultury nagrodą za całokształt osiągnięć.

Zmarł w Katowicach w  2007 r. w wieku 59 lat.

organizator
Dom Kultury im. Jacka Lecha
ul. Żywiecka 302, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338163457, 509850057
mail: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: https://www.facebook.com/domkulturymikuszowice/

dawniej Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich - Mikra
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała