Sport i sportowcy w KL Auschwitz Na zdjęciu logo Książnicy Beskidzkiej
Książki

Sport i sportowcy w KL Auschwitz

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  • Wstęp wolny

Wśród deportowanych do KL Auschwitz byli ludzie sportu wszelkich dyscyplin, przedstawiciele różnych narodowości, również ci najwybitniejsi. Poprzez prezentację sylwetek wybranych sportowców wystawa naświetla powody deportacji oraz ich obozowe losy.

W KL Auschwitz tylko nieliczni więźniowie mieli szansę na uprawianie sportu, który nie był zjawiskiem powszechnym i ogólnodostępnym. Na wystawie prezentowane są dyscypliny, które  były na terenie obozu uprawiane, opisy zawodów, walk bokserskich, zapaśniczych, czy meczów piłkarskich, zaczerpnięte z powojennych relacji, uzupełnione wizerunkami zachowanych artefaktów jak np. rękawica bokserska, figury i piony szachowe,  rysunki, rzeźby, listy i grypsy - zarówno wykonane przez więźniów w czasie funkcjonowanie obozu, jak i powojenne.
Rola sportu obozowego i jego wpływ na społeczność więźniarską to temat kolejnego bloku tematycznego prezentowanego na wystawie.

Dodatkowo porusza ona również temat istnienia w obozie tzw. pseudosportu, czyli wielogodzinnych ćwiczeń gimnastycznych połączonych z musztrą, a będących dla więźniów torturą wycieńczającą ich organizm.

Wystawa powstała głównie w oparciu o materiały archiwalne i zbiory Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wspomnienia byłych więźniów oraz materiały udostępnione przez ich rodziny i kluby sportowe.

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała