Rysunek Richarda Harlfingera przedstawiający dom kantora i fabrykę Hoinkesa Na zdjęciu rysunek Richarda Harlfingera
Muzea

Spojrzenie na miasto Richarda Harlfingera (1873–1948)

  •  Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
    ul. Wzgórze 16
  •  Wstęp: wg cennika

W tym roku przypada 70. rocznica oficjalnego połączenia Bielska i Białej w jeden organizm administracyjny. Z tej okazji Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przygotowało cykl kilku prezentacji w ramach realizowanego – od 2018 roku – projektu wystawienniczego Złap kontakt ze sztuką. Będą to spojrzenia na miasto oczami wybranych artystów, tworzących w różnych latach XX stulecia.

Jako pierwsze muzeum eksponuj dwa z pięciu szkiców Richarda Harlfingera (1873–1948), które do muzealnych zbiorów podarował wnuk artysty. Są to niewielkie kompozycje powstałe w 1921 roku. Wykonane są ołówkiem na papierze, czasem  podkreślone kolorową kredką lub akwarelą. Przedstawiają różne ujęcia kwartału u zbiegu ulic Władysława Orkana, Ludwika Waryńskiego, Krętej i placu Marcina Lutra oraz fragment ulicy Jana Sobieskiego. Wybrane prace są dokumentacją zmian, jakie zaszły w otoczenie kościoła Zbawiciela. Na jednym z rysunków widać dom kantora i sąsiadujący z nim kilkukondygnacyjny budynek fabryczny kompleksu mieszkaniowo-przemysłowego Hoinkesów. Oba zostały już wyburzone. Na miejscu fabryki urządzono parking, a plac po drugim budynku zajmuje Augustana. Drugi z rysunków przedstawia widok z balkonu mieszkania przemysłowców, znajdującego się w bliźniaczej – pod względem formy architektonicznej  – kamienicy, stojącej na początku ulicy Waryńskiego. Weduta przedstawia perspektywiczne ujęcie ulicy Orkana z ciasną zabudową kamienic. Na pierwszym planie widnieją istniejące do dziś masywne filary bramy, między którymi niegdyś zawieszone były ażurowe skrzydła ozdobione esowatym ornamentem roślinnym.

Richard Harlfinger, absolwent wiedeńskich i monachijskich uczelni, był wybitnym austriackim twórcą okresu secesji i dwudziestolecia międzywojennego. W czasie pierwszej wojny światowej był korespondentem wojenny m.in. w Lublinie. W latach 20. i 30. XX wieku prowadził w Wiedniu prywatną szkołę malarską dla kobiet. W tym czasie wielokrotnie odwiedzał Bielsko, gdzie kantorem gminy ewangelickiej był jego dziadek. Artysta zaprzyjaźnił się tutaj z wieloma mieszkańcami miasta, niektórych utrwalił na rysunkowych i malarskich portretach – m.in. Carla Hoinkesa i jego córkę Jadwigę. Podczas tych wizyt wykonał również wiele olejnych widoków oraz szkiców rodzajowych i pejzażowych. W zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajduje się spory zespół takich prac, a w bielskiej katedrze można zobaczyć zaprojektowane przez artystę i wykonane w 1911 roku secesyjne witraże. Warto wspomnieć, że Harlfinger był członkiem stowarzyszenia Wiener Secession, a w latach 1918–1919 pełnił w nim funkcję przewodniczącego.

tekst ze strony: https://muzeum.bielsko.pl/pl/plan_wydarzen/wydarzenie/spojrzenie-na-miasto-richarda-harlfingera

organizator
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338111035
mail: sekretariat@muzeum.bielsko.pl   strona internetowa: www.muzeum.bielsko.pl

godziny otwarcia: wt., sob. 9.00–15.00, śr.–pt., niedz. 9.00–16.00, pon. nieczynne
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała