SMJF 2018-EABS-Paweł Stachowiak,Olaf Węgier,Marcin Rak,Jakub Kurek,Vojto Monteur, fot. materiały prasowe Zadymki
Muzyka

Śląsk z góry na dół: EABS plays Sun Ra cosmic songbook

  •  Stowarzyszenie Sztuka Teatr
    ul. Mostowa 5, pokój 320
  •  Wstęp: 120-90 zł

22. Bielska Zadymka Jazzowa LOTOS Jazz Festival

Bielska Zadymka Jazzowa znana jest z koncertów na najwyższym poziomie, dosłownie i w przenośni. Od samego początku wielką atrakcją festiwalu jest koncert organizowany na Szyndzielni, gdzie uczestnicy wyjeżdżają o zmroku kolejką gondolową i z pochodniami idą w śniegu do Schroniska, by na wysokości 1001 m n.p.m. wysłuchać jednego z ostatnich koncertów. Od 2019 roku festiwal wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję. Organizatorzy wykorzystując walory turystyczne regionu postanowili dodać kolejny koncert w niecodziennej scenerii. Odbywa się on w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, gdzie widownia, by wysłuchać koncertu, zjeżdża windami 320 metrów pod ziemię. W 2020 roku koncerty te odbędą się równocześnie. Dzięki możliwościom technicznym, jakie zapewnia Radio Katowice, partner Zadymki, z obydwu koncertów przeprowadzony zostanie streaming w internecie. W kopalni wystąpi EABS.

EABS - znakomity i zdobywający coraz szerszą sławę polski septet jazzowy z Wrocławia został założony w 2011 roku przez Piotra Skorupskiego. Ich debiutancka płyta Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) z 2017 r. okazała się rewelacją wydawniczą na naszym jazzowym rynku. Mało znane kompozycję Komedy zostały poddane brzmieniowej rewitalizacji, zachowując jednocześnie charakterystyczny dla kompozytora klimat. Płyta wywołała żywą dyskusję na temat po raz kolejny poszerzonych przez zespół granic jazzu. W 2019 roku natomiast pojawił się ich drugi album Slavic Spirits, zawierający autorskie kompozycje zespołu.

EABS zaskakuje świeżością, nie ma w nich nic, co uznalibyśmy za wtórne czy zapożyczone. Owszem, korzystają z jazzowej przeszłości, czerpiąc z niej inspirację, jednak to, co grają i jak grają, jest na tyle nowe i zaskakujące, że nawet starzy wyjadacze zostaną wprowadzeni do nieprzewidywalnego świata dźwięków. Przyszłość jazzu należy do nich.
EABS plays Sun Ra cosmic songbook
Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe & wokal
Paweł Stachowiak – gitara basowa
Jakub Kurek – trąbka
Olaf Węgier – saksofon tenorowy
Marcin Rak – perkusja
Spisek Jednego – sample & perkusjonalia

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała