Śląsk z dołu na górę Na zdjęciu Śląsk z dołu na górę
Muzyka

Śląsk z dołu na górę

  •  schronisko na Szyndzielni
    Szyndzielnia,
  •  Bilety: wg cennika

24. Bielska Zadymka Jazzowa - Lotos Jazz Festival

godz. 19.00 – wyjazd Kolejką Linową na Szyndzielnię

godz.21.00 – Hizbut Jamm, Rodziewicz Quartet

godz. 00.30 - zjazd kolejka do miasta

Kwartet Hizbut Jámm tworzą: Raphael Rogiński, Mamadou Ba, Noums Balani Dembele i Paweł Szpura. Rogiński i Szpura znani są z zespołów eksperymentalnych, m.in. Cukunft i Vovoka, są również kreatorami projektów z pogranicza różnych stylistyk. Mamadou Ba to aktor, muzyk, dramaturg i performer z Senegalu, członek międzynarodowej grupy artystycznej LaFabriks. Najpierw występowali w trio. Tym razem dołączy do nich Noums Balani Dembele, młody utalentowany harfista i balafonista z Burkina Faso. Kompozycje pisze Raphael Rogiński, a pochodzący z ludu Fulani Mamadou Ba pisze teksty w języku wolof. Kwartet tworzy muzykę medytacyjną mającą związek z tym, co dzieje się wokół. Ostatnio dał się poznać z serii koncertów dedykowanych sytuacji w Ukrainie.

Projekt Hizbut Jámm (w języku wolof nazwa oznacza Bractwo Pokoju) jest poświęcony transowym kulturom i praktykom Zachodniej Afryki. W muzyce słychać wpływy psychodelicznych zespołów lat 70. działających w Togo, Beninie i Nigerii, a także motywy tamtejszej muzyki źródeł. Mistyczne teksty, mówiące o silnej odpowiedzialności człowieka za swój los i los świata korespondują z jednostajnym rytmem, dynamiką i różnorodnymi barwami instrumentów. Pozwala to w pełni zespolić brzmienie muuzyki z jej filozoficznym przesłaniem. Instrumentarium łączy tradycję i współczesność – obok balafonu i ngoni wybrzmiewają gitary akustyczne i elektryczne, a obok bębna ramowego jazzowy zestaw perkusyjny.
Transowy charakter muzyki szybko udziela się publiczności, która wstaje z miejsc i tańczy do taktu afrykańskich rytmów.

Rodziewicz Quartet może okazać się sensacją Bielskiej Zadymki Jazzowej, tak jak zaskoczeniem było zwycięstwo lidera Jacka Rodziewicza w kategorii saksofon barytonowy plebiscytu czytelników magazynu Jazz Forum. Czytelnicy docenili jego oryginalną grę w różnych formacjach m.in. Q YA VY – to supergrupa grająca muzykę fusion z zabarwieniem afro-kubańskim, występował też m.in. z zespołami Republika, Kult, Opera i Atrakcyjny Kazimierz oraz na płytach Kazika Staszewskiego i Kayah grając na saksofonach i instrumentach klawiszowych.
Najnowszym jego dziełem jest bestsellerowy album ROJAZZVITCH wydany niespełna rok temu przez jego własną wytwórnię YA ZZ Records. To ekspresyjna i eklektyczna muzyka, do której najlepiej pasuje określenie nu jazz. Jacek Rodziewicz zagrał na saksofonie barytonowym, Maciej Sikała na saksofonach: sopranowym, tenorowym i na klarnecie basowym, Marcin Gawdziś na trąbce, na perkusji Michał Bryndal, a na elektronicznych klawiaturach Steve Nash, który jest również producentem albumu. Gościnnie swojego głosu udzieliła Kayah, a zagrali: gitarzysta Mateusz Qrek Kurek, pianista Piotr Wyleżoł, na skrzypcach Kinga Politowska.

- Płyta jest kroniką jednego roku mojego życia, nie tylko artystycznego – powiedział Rodziewicz w jednym z wywiadów o swoim solowym debiucie. - Nie są to jednak impresje na temat stanu duszy, ale raczej próba opowiedzenia za pomocą muzyki jak piękne, zmienne i zaskakujące jest przebywanie na świecie w towarzystwie osób ukochanych i przyjaciół, w inspirujących miejscach i sytuacjach, pielęgnowanie pasji i miłości.
To intrygująca i obiecująca zapowiedź niesamowitego wieczoru, który czeka bywalców koncertów specjalnych Zadymki w schronisku na Szyndzielni.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała