SFJAZZ Collective New Works Reflecting The Moment Na zdjęciu plakat koncertu
Muzyka

SFJAZZ Collective New Works Reflecting The Moment

  •  NOSPR
    pl. Wojciecha Kilara 1, Katowice
  •  Bilety: wg cennika

24. Bielska Zadymka Jazzowa - Lotos Jazz Festival

Chris Potter – saksofon tenorowy i sopranowy
David Sánchez – saksofon tenorowy
Etienne Charles - trąbka
Warren Wolf - wibrafon
Edward Simon - fortepian
Matt Brewer - bass
Kendrick A.D. Scott - perkusja
Gretchen Parlato - śpiew
Martin Luther McCoy - śpiew

Supergrupa SFJAZZ Collective powstała w 2004 r. przy SFJAZZ Centre w San Francisco. Jest to formacja o zmiennym składzie pozbawiona przywództwa. To zarazem demokratyczny warsztat kompozytorski, który reprezentuje to, co w jazzie dzieje teraz, jest gorące, wybitne i jak najbardziej aktualne.
Jak powiedział saksofonista Joe Lovano podczas pierwszego pobytu zespołu na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2008 r.: - W SFJazz Collective nie ma lidera i jednocześnie wszyscy są liderami. Każdy z członków grupy skomponował jeden utwór zainspirowany twórczością Wayne’a Shortera i przygotował jedną aranżację jego utworu. Tak naprawdę, nasza muzyka jest całkowicie improwizowana, otwarta na nieprzewidywalne sytuacje. Tylko struktura i forma utworów zostały określone w partyturach. Każdy dodaje własne uczucia i brzmienie.

Misją kolektywu jest wykonywanie świeżych aranżacji dzieł wybranego mistrza jazzu, któremu poświęca się jeden sezon, trasę koncertową i album. Wyjątkiem są programy zawierające kompozycje wielu jazzowych i nie tylko jazzowych gigantów. W repertuarze są także nowe utwory napisane przez każdego z członków zespołu zamówione przez organizację SFJAZZ Centre. To pionierskie podejście honoruje największe postacie muzyki, a jednocześnie dokumentuje najświeższe kierunki stylistyczne jazzu.
Przez 18 lat istnienia SFJAZZ Collective uhonorował muzykę: Johna Coltrane'a, Ornette'a Colemana, Herbiego Hancocka, Theloniousa Monka, Wayne'a Shortera, McCoy Tynera, Horace'a Silvera, Steviego Wondera, Chicka Corei, Joe Hendersona, Michaela Jacksona, Milesa Davisa , António Carlosa Jobima i Sly Stone’a.
Członkowie kolektywu, który wystąpi na tegorocznej Zadymce napisali ponad sto nowych aranżacji wspierających ich najnowszy album New Works Reflecting The Momen”. 9-osobową supergrupę z szefem artystycznym, saksofonistą, flecistą Chrisem Potterem na czele, tworzą: saksofonista tenorowy Dávid Sanchez, trębacz Etienne Charles, wibrafonista Warren Wolf, pianista Edward Simon, basista Matt Brewer, perkusista Kendrick Scott oraz wokaliści: Gretchen Parlato (wystąpiła na Zadymce w 2013 r.) i Martin Luther McCoy. Już odbyli trasę koncertową po Ameryce, a teraz przyjeżdżają do Katowic, by wystąpić w słynącej na całym świecie ze znakomitej akustyki sali NOSPR-u.
Album New Works Reflecting The Moment został nagrany podczas czterech wieczorów w październiku 2021 r. Obok ośmiu własnych kompozycji członków zespołu znalazły się na nim nowe aranżacje piosenek: Marvina Gaye’a What’s Going On, klasyczny hymn Lift Every Voice and Sing i Throw it Away napisany przez Abbey Lincoln. To jazz dla melomanów, koneserów, jak i tych dopiero odkrywających tajniki tej fascynującej muzyki.

Rzadko można zobaczyć takie nagromadzenie gwiazd amerykańskiego jazzu w jednym zespole! To będzie jedyny koncert w Polsce!

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała