Muzyka

Sacrum in musica: Koncert muzyki klezmerskiej - festiwal odwołany

  •  Bielskie Centrum Kultury
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 40 i 20 zł

Wiedeńska Orkiestra Klezmerska i Wiedeński Chór Żydowski

Wiedeńska Orkiestra Klezmerska i Wiedeński Chór Żydowski pod dyrekcją Sashy Danilova wystąpią w Domu Muzyki BCK. Koncert odbędzie się w 21 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu – Jom ha-Szoa.

Wiedeńska Orkiestra Klezmerska założona w 2016 r. przez dwóch wybitnych, światowej sławy wykonawców muzyki żydowskiej: Romana Grinberga i Sashę Danilova, jest jedyną na świecie orkiestrą, która wykonuje wyłącznie muzykę wschodnioeuropejskich Żydów w oryginalnej, nowej i świeżej aranżacji orkiestrowej. Efektem są dalekiej od komercyjnego kiczu melodie klezmerskie, żydowskie pieśni w języku jidysz, chasydzkie niguny i żydowskie tańce weselne. Sercem orkiestry jest Klezmer Swing Quartet, z którym Roman Grinberg wystąpił już w Bielsku-Białej. W skład kwartetu wchodzą także: Sasha Danilov, Peter Strutzenberger, wybitny kontrabasista, członek zespołu słynnego José Feliciano, znany na całym świecie z własnego stylu gry na kontrabasie i Wolfgang Dorer, perkusista o 30-letnim doświadczeniu w muzyce jazzowej i muzyce świata, który wielokrotnie koncertował w USA, Kanadzie, Azji i Europie.

Wiedeński Chór Żydowski powstał w 1989 r., a od 2002 r. kieruje nim Roman Grinberg. W jego skład wchodzą śpiewacy żyjący w Wiedniu, pochodzący z 15 krajów. W repertuarze chóru obok żydowskich pieśni w jidysz znajdują się przeboje żydowskiego teatru i filmu, a także piosenki z czasów ruchu oporu, jak również utwory tradycyjnej żydowskiej muzyki liturgicznej i pieśni hebrajskie. Chór koncertuje na całym świecie, a w 2018 r. śpiewał podczas oficjalnych uroczystości z okazji 70-lecia powstania państwa Izrael, wykonując utwór Ose Shalom Romana Grinberga.

Roman Grinberg - pianista, aranżer, wokalista i kompozytor, który jako lider licznych projektów muzycznych od ponad 30 lat stoi na czele żydowskiego życia kulturalnego w Wiedniu. Jest dyrektorem Europejskiego Festiwalu Chórów Żydowskich, a także Festiwalu Kultury Jidysz w Wiedniu.

Sasha Danilov - dyrygent i jeden z najlepszych na świecie klarnecistów klezmerskich. Wiele lat koncertował i pracował jako pedagog w Europie, USA, Kanadzie i Izraelu.

Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych otwarcie wystawy Świadectwa i tropy.

organizator
Bielskie Centrum Kultury
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa czynna jest w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 10.00-13.00 w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała