Górecki, Love, 2017
Galerie

Ryszard Górecki: LOVE

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: wg cennika

styczniowa wystawa główna w BWA

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA jest premierowym pokazem prac z ostatnich 20 lat, rozpoczynającym prezentację dorobku artysty w kilku polskich i niemieckich instytucjach kultury. To wielki powrót Ryszarda Góreckiego, z jego pesymistyczną, ale też przepojoną fascynacją, narracją o neoliberalnym świecie współistnienia zła, dobra, nauki, religii, śmierci i witalności, przemocy i miłości. Twórczość Góreckiego to opowieść o globalnej niepewności, wielowymiarowości świata, w którym przyszło nam żyć dzisiaj, a którego sens musimy tworzyć na bieżąco, bo już dawno przestał być nam dany raz na zawsze. W Galerii Bielskiej BWA pokazany będzie wybór prac Ryszarda Góreckiego z ostatnich 20 lat.

Ryszard Górecki – urodzony w 1956 roku w Słubicach. Artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu Polityki (1994). Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.

Podczas wernisażu o twórczości artysty opowie Stach Szabłowski, autor jednego z tekstów w książce towarzyszącej wystawie. Książka pt. LOVE – wspólne wydawnictwo galerii prezentujących twórczość Ryszarda Góreckiego przygotowane przez BWA w Zielonej Górze – w Bielsku-Białej będzie miała swoją premierę.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00
informacja o biletach: galeriabielska.pl/niezbednik

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała