Książnica Beskidzka, fot. Paweł Sowa Na zdjęciu siedziba biblioteki
Książki

Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  • Wstęp wolny

Wystawa przygotowana przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie.

Robert Schuman urodził się w Luksemburgu, jednak dzieciństwo i młodość spędził w Lotaryngii, należącej wówczas do Niemiec. Schuman studiował na niemieckich uczelniach: w Bonn, Monachium, Berlinie, a studia ukończył ostatecznie w Strasburgu. Gdy po I wojnie światowej Lotaryngię przywrócono Francji, Schuman aktywnie włączył się do francuskiego życia politycznego. W roku 1919 po raz pierwszy zdobył mandat deputowanego do Zgromadzenia Narodowego. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu.

Po wojnie, od 24 listopada 1947 do 26 lipca 1948 pełnił funkcję premiera Francji z ramienia Ludowego Ruchu Republikańskiego.

W maju 1950 roku Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą stała się Wspólnotą Europejską, a od 2009 r. dzisiejszą Unią Europejską. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku – dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.

W latach 1958-1960 Robert Schuman był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała