Małe szczęścia Na zdjęciu fotos z filmu Małe szczęścia
Film

Przegląd Filmów Pozytywnych

  •  Aula Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja
    Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 12,
  •  Wstęp: karnet: 60 zł, bilety: 15, 10 zł

Przegląd Filmów Pozytywnych odbywa się w auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja przy ul. Andrzej Frycza-Modrzewskiego 12

pod patronatem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kogucik

Tam gdzieś musi być niebo - 28 sierpnia godz.18.00
Powrót palestyńskiego reżysera Elii Suleimana po dziesięcioletnim artystycznym milczeniu. Nazywany przez wielu spadkobiercą Bustera Keatona czy Jacquesa Tati, stworzył pełną empatii, humoru i głębokiego humanizmu, autoironiczną opowieść o palestyńskiej tożsamości oraz próbie ucieczki od niej. 
Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe.    
Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie, prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. Podobną, jaką dla bohatera jest filmowy biznes, który przez Suleimana został tu sportretowany w groteskowy sposób.
Francja, Katar, Niemcy, Kanada, Turcja, Palestyna, 2019 r.
reż. i scen. Elia Suleiman
wyk. Elia Suleiman, Tarik Copti, Kareem Ghneim
 97 minut

Na wyciągnięcie ręki - 28 sierpnia o godz. 20.00
Miłość do muzyki to sekret Mateusza Malińskiego (Jules Benchetrit), chłopaka z ubogiej rodziny polskich emigrantów, który nigdy nie odważyłby się powiedzieć o tym swoim kolegom z podwórka. Pierre Geithner ( Lambert Wilson) potrzebuje sukcesu, by utrzymać stanowisko dyrektora paryskiego konserwatorium oraz zdolnego muzyka, by jego uczelnia wygrała prestiżowy konkurs pianistyczny. Przypadkowo ich drogi się krzyżują. Geithner dostrzega ogromny talent Mateusza i szansę na rozwiązanie swoich problemów. Chłopak rozpoczyna naukę gry na fortepianie pod okiem wyniosłej i bezkompromisowej ,,Hrabiny’’ ( Kristin Scott Thomas). Aby jednak wygrać konkurs, cała trójka będzie musiała najpierw przezwyciężyć własne uprzedzenia.
Francja, 2018 r.
reż. i scen. Ludovic Bernard
wyk. Lambert Wilson. Kristin Scott Thomas, Jules Benchetrit
106 minut

Moja cudowna Wanda - 29 sierpnia o godz. 18.00
Szwajcarska produkcja z Agnieszką Grochowską w roli głównej to słodko – gorzka opowieść o dysfunkcyjnej familii, w której każdy ma coś na sumieniu. Jest tu miejsce na komedię pomyłek, zaskakujący mezalians oraz społeczny dramat klasowy z problemem imigracji zarobkowej w tle.
Szacowna i zamożna rodzina Wegmeister-Gloor potrzebuje opieki dla schorowanego nestora rodu. Zadania tego podejmuje się 35-letnia Polka imieniem Wanda. Kobieta opiekuje się wiekowym Josefem, spędzając sporo czasu z jego rodziną w pięknej willi nad jeziorem. Nikt nie spodziewa się, że ta niewinna sytuacja rozwinie się w eksplodującą emocjami i wydarzeniami historię. Zbliżające się siedemdziesiąte urodziny mężczyzny oznaczają dla Wandy dodatkowe obowiązki, ale i szansę na większy zarobek. Wśród swoich pracodawców bohaterka wzbudza ambiwalentne uczucia. Mężczyźni – Josef i jego dorosły syn Gregi – są nią oczarowani, z kolei żona oraz córka Josefa wydają się być nieufne, traktując ją z góry. Zwłaszcza Sophie jest podejrzliwa, a znalezione w materacu pieniądze ściągają na Wandę lawinę podejrzeń o kradzież. Obrażona Wanda wyjeżdża. Ale to dopiero początek historii…
Szwajcaria, 2020 r.
reżyseria: Bettina Oberli
wyk. Agnieszka Grochowska, Marthe Keller, André Jung
110 minut

Złotokap - 29 sierpnia o godz. 20.00
Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia - drzewko Laburnum (Złotokap). Jej towarzyszką jest sąsiadka Johanna, dobrotliwa kobiecina, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje. Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami. W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar.
Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna, jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa. Prawdziwym szokiem jest wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą.
Islandia, Polska, 2020 r.
reż. Ragnar Bragason
wyk. Sigrun Edda Björnsdóttir, Hallgrímur Ólafsson, Karolina Gruszka, Halldora Geirharðsdóttir
115 minut

Święta, święta i po świętach - 30 sierpnia o godz. 18.00
Dla pięćdziesięciokilkuletniej Mady nie ma rzeczy niemożliwych. To jedna z tych bohaterek, które potrafią wyjść obronną ręką z każdej, nawet najtrudniejszej opresji, a wszelkie problemy, jakie stają na jej drodze, zbywa niewinnym uśmiechem, za którym kryje się sprytny plan.
Mada pracuje dla bogatej rodziny z Rio de Janeiro, doglądając ich luksusowej rezydencji. Dowodzi domowym personelem, załatwia niezbędne sprawunki, opiekuje się schorowanym nestorem rodu, a po godzinach marzy o rozkręceniu własnego interesu. Liczy, że w realizacji celu pomoże jej stojący na czele familii wpływowy Edgar.
Sytuacja zmienia się diametralnie z chwilą, gdy do rezydencji wchodzi policja, a mężczyzna zostaje podejrzany o udział w największej aferze korupcyjnej w historii Brazylii. W jednej chwili Madá, podobnie jak pozostały personel, pozbawiona zostaje pracy i wynagrodzenia. Coś, co dla wielu byłoby powodem do załamania, dla rezolutnej i zuchwałej bohaterki okaże się niespodziewaną szansą.
Brazylia, Francja 2019 r.
reż. i scen. Sandra Kogut
wyk. Regina Casé, Rogério Fróes, Gisele Fróes
94 minuty

Małe szczęścia... - 30 sierpnia o godz. 20.00
Kochająca życie Léa (Bérénice Bejo) pracuje w centrum handlowym i jest szczęśliwą żoną Marca (Vincent Cassel), konserwatysty i w pewnym stopniu niewierzącego w siebie sprzedawcy. Léa od dawna uważana jest za marzycielkę przez swoją najlepszą przyjaciółkę Karine (Florence Foresti), która jest zadowolona ze swojej kierowniczej posady w reklamie i życia z Francisem (François Damiens) oraz dwójką ich dzieci. Léa, Marc, Karine i Francis przyjaźnią się od lat, jednak ta sielanka kończy się z dniem, w którym Léa oznajmia, że pisze powieść. Z czasem książka staje się bestsellerem, ale zamiast szczęścia pojawiają się zazdrość i złośliwości ze strony męża i przyjaciół. Czy szczęście jednych może prowadzić do nieszczęścia drugich? W końcu prawdziwych przyjaciół można poznać dopiero wtedy, gdy świat leży u twoich stóp.
Belgia, Francja, 2020 r.
reż. i scen. Daniel Cohen
wyk. Bérénice Bejo, Vincent Cassel,Florence Foresti, Francois Damiens
100 minut

organizator
Dyskusyjny Klub Filmowy Kogucik
, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: https://www.facebook.com/Dyskusyjny-Klub-Filmowy-Kogucik-321867917853353


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała