Polana, polana  Na zdjęciu siostry Zofia i Józefa Sordyl
Muzyka

Polana, polana 

  •  Regionalny Ośrodek Kultury
    ul. 1 Maja 8
  •  Wstęp: wg cennika

Album Polana, polana to trzecia płyta wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej z cyklu Muzyka Beskidów, który ma na celu prezentację muzyki tradycyjnej z terenu Beskidów Zachodnich. Po utrwaleniu repertuaru Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej oraz śpiewu Moniki Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki przyszła kolej na dokumentację ludowych pieśni wykonywanych przez Józefę i Zofię Sordyl.

Na płycie można znaleźć pieśni z Beskidu Żywieckiego, które podczas kilku sesji nagraniowych zostały zrealizowane w domu Józefy i Zofii Sordyl w Korbielowie specjalnie na potrzeby wydawnictwa. Wśród utworów przeważają pieśni pasterskie i obyczajowe, ale można usłyszeć również przyśpiewki i pieśni weselne, religijne czy też bożonarodzeniowe. Do płyty dołączona jest 36-stronicowa książeczka, z tekstami na temat muzyki i śpiewu z Beskidu Żywieckiego, a także archiwalne i współczesne fotografie sióstr Sordyl.

Materiał dostępny jest również do odsłuchu na profilu Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, na portalu www.soundcloud.com.

Józefa Sordyl i Zofia Sordyl to uznane ludowe śpiewaczki i gawędziarki. Mieszkają w Korbielowie, wsi położnej w Beskidzie Żywieckim u podnóża Pilska. Są kontynuatorkami dawnych tradycji górali żywieckich. Tutejsze zwyczaje i obrzędy oraz repertuar wokalny poznawały w rodzinnym domu i wsi. Bliźniaczki urodziły się tuż po wojnie, w 1945 roku, jako najmłodsze spośród szóstki rodzeństwa. Na początku swojej przygody ze sceną Józefa i Zofia Sordyl występowały razem z mamą w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca Pilsko z Korbielowa, w którym śpiewały aż do jego rozwiązania w 1965 roku. Do działalności artystycznej powróciły w 1997 roku, kiedy to zdecydowały się prowadzić Zespół Regionalny Dziewięciornik z Korbielowa. W tym czasie zaczęły też występować solowo lub w duecie, stając się laureatkami różnorodnych konkursów i przeglądów, poczynając od lokalnych, poprzez gminne, regionalne, aż do ogólnopolskich i międzynarodowych. Wspólnie zdobyły ponad 300 dyplomów. Wśród nich ponad 70 to nagrody w renomowanych konkursach, takich jak: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu czy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Za zasługi dla kultury ludowej zostały w 2005 roku uhonorowane prestiżową ogólnopolską Nagrodą im. Oskara Kolberga. Józefa i Zofia Sordyl zajmują się również wykonywaniem palm wielkanocnych, ozdób z wełny oraz kompozycji z bibułowych kwiatów, słowem – plastyki obrzędowej. Od 2013 roku należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

organizator
Regionalny Ośrodek Kultury
ul. 1 Maja 8, 43-30 Bielsko-Biała
tel. 338220593
mail: rok@rok.bielsko.pl   strona internetowa: https://rok.bielsko.pl/

galeria czynna: pn.-pt. w godz. 10.00-17.00
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała