Poezja Jana Kochanowskiego w Banialukowej sieci
Teatr

Poezja Jana Kochanowskiego w Banialukowej sieci

  •  Teatr Lalek Banialuka
    ul. Mickiewicza 20
  •  Wstęp: on-line

Cykl Banialuka. Lektury do matury powoli dobiega końca. Był to czas wyjątkowych e-spotkań skierowanych do młodzieży licealnej, której Teatr Lalek Banialuka pomagał w uzupełnieniu wiedzy przydatnej do egzaminu maturalnego.

To ostatni moment, aby przedstawić tegorocznym maturzystom twórczość najwybitniejszego polskiego pisarza i poety epoki renesansu. W przybliżeniu sylwetki Jana z Czarnolasu, przede wszystkim jako autora Trenów, po raz kolejny pomoże nam prof. Marek Bernacki, polonista i dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Aktorzy Teatru Lalek Banialuka zaprezentują natomiast pełen wachlarz twórczości autora Odprawy posłów greckich, zgodnie z humanistyczną dewizą Homo sum, a me alienum esse putto, w której poeta zawarł wszystkie problemy epoki: od filozoficznej zadumy nad losem ludzkim przez problematykę polityczno-społeczną, obrazy życia dworskiego i ziemiańskiego aż do anegdoty biesiadnej.

Jako pierwsze pojawiły się treny, po nich także frywolne i figlarne fraszki. Nie zabraknie również wybranych pieśni oraz utworów religijnych z Psałterza Dawidowego – poetyckiej parafrazy biblijnej Księgi Psalmów.

Jako wykonawców poezji Jana Kochanowskiego możemy zobaczyć Małgorzatę Bulską, Marię Byrską, Dominikę Kaczmarek, Magdalenę Obidowską, Katarzynę Pohl, Barbarę Rau, Lucynę Sypniewską, Dagmarę Włoszek-Rabską, Władysława Aniszewskiego, Konrada Ignatowskiego, Adama Milewskiego, Włodzimierza Pohla, Ziemowita Ptaszkowskiego, Radosława Sadowskiego, Tomasza Sylwestrzaka, Ryszarda Sypniewskiego i Piotra Tomaszewskiego.

Trzecią odsłonę programu Banialuka. Lektury do matury, dedykowaną tegorocznym maturzystom i miłośnikom literatury, znajdziecie państwo na profilu społecznościowym FB https://www.facebook.com/Teatr.Lalek.Banialuka od 26 maja do 30 maja o godzinie 19:00.  Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie internetowej teatru w zakładce Aktualności https://www.banialuka.pl/aktualnosci/news/78 oraz na kanale YouTube.

organizator
Teatr Lalek Banialuka
ul. Mickiewicza 20, 43-300 Bielsko-Biała
mail: biuro@banialuka.pl   strona internetowa: www.banialuka.pl

bilety:
- w Kasie Teatru - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 9.00-12.00, tel. 338150914, 338221047 lub 338123394 - w. 32
- w Impresariacie - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 8.00-16.00, tel. 338150914, 33 8221047 lub 338123394, e-mail: impresariat@banialuka.pl
- w systemie sprzedaży on-line - na niedzielne przedstawienia oraz wybrane spektakle w inne dni tygodnia - www.banialuka.pl/repertuar - przycisk kup bilet

Spektakle    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała