Poezja, gdy zamieszka w duszy, nie opuści po dzień ostatni. Na przykładzie twórczości Karola Wojtyły
Książki

Poezja, gdy zamieszka w duszy, nie opuści po dzień ostatni. Na przykładzie twórczości Karola Wojtyły

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  • Wstęp wolny

8. Festiwal Poezji Słowiańskiej

Sesja literacka zorganizowana w ramach 8, Festiwalu Poezji Słowiańskiej.

W programie wykład:

  • prof. dr hab. Zofia Zarębianka -  poetka, krytyk literacki, katedra literatury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagielońskiego,
  • prof. ATH, dr hab. Marek Bernacki – Katedra Literatury i Kultury Polskiej, specjalizujący się w literaturoznawstwie polskim,
  • moderator spotkania: Barbara Gruszka-Zych  -  poetka, dziennikarka, reporterka, krytyk literacki;
  • wystąp Janusz Kohut – pianista i kompozytor

Uwaga – obowiązują zapisy pod nr tel. 33 822 82 21 wew. 223

8. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2020 odbędzie się w dniach 15-17 października 2020 roku. Zaistniał w 2013 roku się jako edycja: Londyn – Warszawa – Czechowice-Dziedzice. Na Festiwal zapraszano poetów, krytyków, tłumaczy, znawców literatury z wielu krajów. W tym roku z powodu pandemii COVID-19 gościć będziemy poetów z  Polski, a szczególnie Podbeskidzia i Śląska.

Goście Festiwalu będą się prezentować w Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej i Cieszynie.

Czwartek 15 października to dzień spotkań poetyckich w Czechowicach-Dziedzicach. Rano spotkanie z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie. O godz.10.30, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w Piwnicy Muz, gdzie odbędą się prezentacje: nagrodzeni ORFEUSZem 2020, promujących poezję i poetów, poeta z naszego regionu, który wydał 50 książek i inne niespodzianki. Następnie o godz. 13.00 odbędzie się poetycki Hyde park również w MDK-u, w sali widowiskowej. A o godz. 16.30 w nowej, Miejskiej Bibliotece Publicznej wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Drzyżdżyk – Dziudziel również poetki oraz ciąg dalszy poetyckiego Hyde parku.

Piątek 16 października to bogaty dzień w Bielsku-Białej. Rano rozpoczną się spotkania w szkołach średnich w Plastyku czyli w Zespole Szkół Plastycznych oraz Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. O godz. 13.00 odbędzie się Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej. Gośćmi będą: prof. dr hab. Zofia Zarębianka / Uniwersytet Jagielloński Kraków, prof. ATH  dr hab. Marek Bernacki  / Akademia Techniczno-Humanistyczna Bielsko-Biała, a moderatorem poetka, dziennikarka - Barbara Gruszka-Zych. Tematem będzie: Poezja, gdy zamieszka w duszy, nie opuści po dzień ostatni. Na przykładzie twórczości poetyckiej Karola Wojtyły. Wieczorem organizatorzy zapraszają o godz. 17.00 na Bielską Galę Poetycką - Konfrontacje poetyckie w Kubiszówce czyli w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

Sobota 17 października to dzień przeznaczony na Cieszyn. Rano „Śniadanie poetyckie” w DZIUPLI w Czeskim Cieszynie (za mostem), na które zaprasza Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Republice Czeskiej. Następnie wycieczka historyczna do Kończyc Małych, którą wzbogaci swoimi opowieściami Jacek Cwetler. O godz. 17.00 spotykamy się w Domu Narodowym w Cieszynie na wernisażu wystawy fotoinstalacji KRZYK, a następnie na Poetyckiej Gali Cieszyńskiej.

Festiwal odbywa się pod patronatem: Starosty Bielskiego, Burmistrza Czechowic-Dziedzic, Prezydenta Bielska-Białej i Burmistrza Cieszyna.

Głównym organizatorem Festiwalu jest: Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Bialski. Partnerami i współorganizatorami są Ośrodki Kultury miast, w których odbywają się wydarzenia. Inicjatorem i menedżerem Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice jest poeta Ryszard Grajek.

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała