Piotr Wojtasik: Voices / JLCO Septet with Wynton Marsalis: The Democracy! Suite Na zdjęciu Piotr Wojtasik i Wynton Marsalis
Muzyka

Piotr Wojtasik: Voices / JLCO Septet with Wynton Marsalis: The Democracy! Suite

Lotos Jazz Festival - 23. Bielska Zadymka Jazzowa

Piotr Wojtasik: Voices
O godz. 19.00 w hali namiotowej pod Dębowcem wystąpi Piotr Wojtasik z projektem Voices. Artysta jest jednym z najwybitniejszych trębaczy polskiej sceny muzycznej, to prawdziwy wirtuoz, znakomity improwizator i kompozytor. Ma na swoim koncie 11 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku – w kategorii muzyk jazzowy roku oraz jako autor najlepszej jazzowej płyty roku za album Circle. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Na Zadymce zaprezentuje 25 czerwca najnowszy projekt – Voices, który tworzą: Piotr Wojtasik Septet & Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka z udziałem wokalistki Magdaleny Zawartko.
Wspaniałe kompozycje i aranżacja. Przejmujące wokalizy Magdaleny Zawartko, iście impresjonistyczne sola Wojtasika i Kaletki, a wszystko na bazie nieubłaganej maszyny sekcyjnej, do tego kolor harfy i wszechogarniający to wszystko chór. Kosmos. –  napisał Mariusz Bogdanowicz w czasopiśmie Muzyk, 11-12 2020.

JLCO Septet with Wynton Marsalis: The Democracy! Suite
Po 27 latach Wynton Marsalis wraca do Bielska-Białej. Po raz pierwszy wystąpił w 1994 r. w kościele w Aleksandrowicach na zaproszenie Bielskiego Centrum Kultury. Od tego koncertu zaczęła się prawdziwa moda na jazz w Bielsku-Białej. 25 czerwca o godz.21.00 zagra ze swoim septetem w hali namiotowej pod Dębowcem. Koncert będzie europejską premierą utworu The Democracy! Suite, który został nagrany na żywo 27 września 2020 r. podczas pierwszego koncertu, jaki po obowiązującym w Nowym Jorku lockdownie odbył się w Jazz at Lincoln Center's Appel Room. Jego wydźwięk był artystycznym głosem w toczącej się wtedy kampanii prezydenckiej w USA i swoistą refleksją nad stanem demokracji na świecie. Płyta ukazała się 15 stycznia 2021 r. nakładem Blue Engine Records.

Wynton Marsalis będzie pełnił rolę Artysty Rezydenta festiwalu i wystąpi podczas Zadymki dwukrotnie - 25 czerwca z JLCO Septet i 26 czerwca z Jazz at Lincoln Center Orchestra. Artysta jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego jazzu, światowej sławy trębaczem i kompozytorem, ogromnie cenionym nauczycielem i działaczem na rzecz edukacji muzycznej. Nazywany bywa ambasadorem kultury amerykańskiej, został wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez kilkadziesiąt uczelni. Znany jest z interpretacji zarówno muzyki jazzowej, jak i klasycznej i jako jedyny instrumentalista otrzymał w jednym roku nagrody Grammy za nagrania w tych dwóch kategoriach. Test również dyrektorem zarządzającym i artystycznym Jazz at Lincoln Center – ośrodka kultury, który swą misję promocji jazzu realizuje, m.in. prowadząc własną orkiestrę, z którą koncertuje na całym świecie.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała