fot. Magda Ruta Orzechowski i Więcek
Muzyka

Piotr Orzechowski i Kuba Więcek: Themes of Dracula

  •  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki
    ul. Wyspiańskiego 5a
  •  Wstęp: zaproszenie

W 2022 roku przypada 90. rocznica urodzin Wojciecha Kilara. Z tej okazji usłyszymy kultową ścieżkę dźwiękową Wojciecha Kilara do filmu Francisa Ford Coppoli w całkowicie nowym wydaniu.

PIOTR ORZECHOWSKI to jeden z najciekawszych pianistów nowej generacji polskich muzyków. Pianista doskonale odnajduje się grając zarówno muzykę klasyczna, jak i jazz. Porusza się po skomplikowanych strukturach harmonicznych w ostentacyjny wręcz sposób udając, że nie odczuwa żadnego, twórczego wysiłku. Jest absolwentem prestiżowej, bostońskiej Berklee College of Music i jednym z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu nagród, w tym najważniejszej – Pierwszej Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition’2011 , którą zdobył jako pierwszy Polak w historii legendarnego szwajcarskiego Montreux Jazz Festival.

KUBA WIĘCEK to młody saksofonista, laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym Fryderyka i Mateusza Trójki za album Another Raindrop. Jeden z najbardziej wszechstronnych jazzmanów swojego pokolenia, który z upodobaniem znajduje dla swojej muzyki nowe konteksty, brzmienia i wyzwania.

Koncert jest częścią cyklu Fortepian w roli głównej, prezentującego szerokie spektrum możliwości wykonawczych jakie daje fortepian. Zaproszeni wykonawcy to zarówno laureaci prestiżowych konkursów pianistycznych, jak i wybitni polscy pianiści nietuzinkowo łączący różne gatunki muzyczne - od jazzu począwszy, a na współczesnej awangardzie skończywszy.

Organizator:
Stowarzyszenie na Rzecz Bielskiej Szkoły Muzycznej
Współorganizator: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Bielsku - Białej
Sponsor: Silesia Music Center

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

organizator
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki
ul. Wyspiańskiego 5a, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 334898410


Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała