Piotr Matusik Trio Na zdjęciu Piotr Matusik Trio
Muzyka

Piotr Matusik Trio: Independence

  •  Stowarzyszenie Sztuka Teatr
    ul. Mostowa 5, pokój 320
  •  Wstęp: on-line

Bielsko-Biała Rondo Jazzu to projekt prezentujący historię i współczesny obraz wydarzeń, które spowodowały, że miasto Bielsko-Biała stało się jednym z najprężniejszych ośrodków muzyki jazzowej w Polsce. Zakłada on stworzenie ogólnodostępnej, internetowej bazy danych o wszelkich wydarzeniach związanych z muzyką jazzową, jakie odbywały się i odbywają obecnie w Bielsku-Białej. Jego ważnym zadaniem jest promocja artystycznych dokonań bielskich muzyków jazzowych. Autorem i realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr (SST) – organizator Bielskiej Zadymki Jazzowej, we współpracy z miastem Bielsko-Biała.

Dwa pierwsze koncerty w ramach projektu Bielsko-Biała Rondo Jazzu odbędą się 12 i 13 grudnia  o godz. 20.00 w Cafe Zadymka – siedzibie SST, będą transmitowane live.

12 grudnia o godz. 20.00 wystąpi Tercet Kamili Drabek: Muzyka naiwna - https://www.facebook.com/events/222317762661973
13 grudnia o godz. 20.00 gra Piotr Matusik Trio: Independence - https://www.facebook.com/events/2836732679933044/

Transmisje uzyskały wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Piotr Matusik Trio

Album Independence to sesja trzech uznanych i charyzmatycznych muzyków jazzowych, laureatów wielu prestiżowych nagród, którzy wykonują kompozycje autorskie pianisty Piotra Matusika.
Trio – poza samym kompozytorem i twórcą muzyki Piotrem Matusikiem, grającym na płycie na fortepianie i syntezatorach - tworzy także kontrabasista Alan Wykpisz oraz perkusista Patryk Dobosz.

- W muzyce, w przestrzeni dźwięków i współbrzmień tworzących harmonię, w potokach melodyki istnieje rytm – wyjaśnia koncepcje albumu Piotr Matusik. -Matematycznie wyrażony stanowi fundament innych elementów muzycznych. Od zarania dziejów rytm był i jest nieodłącznym elementem życia codziennego ludzi. Czas to rytm. Rytm to serce tańca. Tańca zakorzenionego w dalekiej przeszłości.
Pianista i kompozytor Piotr Matusik – jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Niedzieli. Jest laureatem prestiżowych nagród w Międzynarodowym Konkursie B-JAZZ 2016 na kompozycję jazzową (Belgia), Novum Jazz Festiwal w Łomży 2014 – Nadzieja Jazzu, Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach’2015, Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową Katowice’ 2015, Grand Prix podczas Jazz Juniors, Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej gdzie współtworzył entuzjastycznie przyjęty Bartosz Dworak Quartet.

Kontrabasista Alan Wykpisz to absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Nagradzany na festiwalach międzynarodowych Jazz Hoeilaart’2011, Bass Copenhagen’2012, Tarnów International Azoty Jazz Contest’2013 oraz 2014 i Jazz Nad Odrą w 2015roku Z High Definition Quartet był nominowany do nagrody Fryderyk 2014 za najlepszy jazzowy debiut roku za album Hopasa.

Perkusista Patryk Dobosz jest laureatem wielu konkursów jazzowych, w tym między innymi Europejskich Integracjach Muzycznych’2008 (z zespołem Toing Trio), Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym w Opolu’2008 oraz nagrody indywidualnej Leszka Możdżera na Jazz Juniors’2009 i nagrody na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition w 2011 roku.

Trio prezentuje się albumem Independence nie tylko jako ortodoksyjnie sformatowany modern-jazzowy band, ale szuka inspiracji także w ultranowoczesnych strukturach. Z jednej strony są to inklinacje wprowadzające zachwyt nad elektronicznym brzmieniem, z drugiej zachowawczy szacunek do jazzowej tradycji. Zarówno pianista Piotr Matusik, jak i kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Patryk Dobosz stanowią niezwykle zgrabny i spójny twór, dla którego kreacja brzmienia jest oczywistą, jazzową nonszalancją. Ciekawe melodyczne skojarzenia przeplatają spójnymi improwizacjami, by nad całością panować matematyczno-logiczną dyscypliną muzyczną

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała