Pewnego razu w Bielsku-Białej Na zdjęciu plakat konkursu
Książki

Pewnego razu w Bielsku-Białej

  •  Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
    ul. Słowackiego 17
  • Wstęp wolny

Dom Kultury im. Wiktorii Kubiszów zaprasza dzieci i młodzież do udziału w 3. edycji konkursu literackiego Pewnego razu w Bielsku-Białej, do podzielenia się rodzinnymi historiami  lub stworzenia fikcyjnych opowieści i legend z naszym miastem w tle. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody!Zgłoszenia  do 20 maja!

- Nasze miasto jest wyjątkowo piękne i ma niezwykłą historię. Chcielibyśmy, abyście jego zabytki i ważne kulturowo miejsca ożywili mocą swojej wyobraźni. Co tu się kiedyś zdarzyło lub mogło się wydarzyć? Jakie przygody przeżywali, mieszkający tu ludzie kilkaset lub kilkadziesiąt lat temu? Zapraszamy was do wymyślenia opowiadań lub legend, które toczą się w naszym mieście i które przeniosą nas w czasie. Możecie sięgnąć aż do XIV wieku, kiedy książę cieszyński Przemysław Noszak postanowił zbudować tu zamek lub przenieść akcję opowiadań do wieku XVIII, kiedy miasto Bielsko zostało podniesione do rangi księstwa. A może zechcecie opowiedzieć, jak w mieście pojawił się pierwszy dyliżans pocztowy, który dwa razy w
tygodniu jeździł z Brna do Bielska? Pasjonująca jest historia dwóch miast Bielska i Białej z początku XIX wieku, kiedy pojawiły się tu pierwsze maszyny tekstylne, a przedsiębiorcy zaczęli zakładać fabryki sukna. Jakość powstałych wyrobów zainteresowała samego cesarza Napoleona! Ciekawe byłyby też historie o Bielsku i Białej z czasów, kiedy w obu miastach można było usłyszeć odmienne języki i odwiedzić świątynie różnych religii, kiedy razem mieszkali tu Niemcy, Żydzi i Polacy.
Czy wiecie, że miasto Bielsko-Biała powstało dopiero w 1951 roku, z połączenia dwóch miast – Bielska i Białej leżących po przeciwnych stronach rzeki Białej, będącej w swoim czasie granicą państwową? Zapytajcie też swoich dziadków o historie Waszych rodzin z tamtych czasów. Mogą posłużyć na materiał pasjonujących opowieści. W co się bawili, gdy sami byli dziećmi, jakie przygody przeżywali, jak wyglądało wtedy nasze miasto? Podzielcie się z nami rodzinnymi wspomnieniami!
Ważne, byście wykorzystali w swoich tekstach motywy historyczne, zabytki czy po prostu różne miejsca naszego miasta. Może to być również np. Cygański Las, rzeka Biała lub inny element lokalnej przyrody. Możecie też uczynić bohaterami swych opowieści postaci historyczne - zachęca DK.

Praca może opisywać prawdziwe historie i wspomnienia lub zawierać wątki fikcyjne, a nawet fantastyczne, jeśli zdecydujecie się na napisanie legendy lub opowiadania fantastycznego.

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci od 7 do 12 lat i młodzieży od 13 do 18 lat.

Ogłoszenie wyników konkursu jak i informacja o dacie wręczenia nagród odbędzie się 6 czerwca 2022 r.

Regulamin oraz kartę zgłoszenia znajdziecie tutaj: https://tiny.pl/9kpdn

organizator
Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
ul. Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125886
mail: kubiszowka@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: www.mdk.beskidy.pl

https://www.facebook.com/kubiszowka

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała