Oprowadzanie po Starym Cmentarzu Ewaglelickim Na zdjęciu pomnik Sixta
Rozmaitości

Oprowadzanie po Starym Cmentarzu Ewaglelickim

  •  Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej
    ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego
  • Wstęp wolny

Gdzie mieszkał burmistrz Carl Sennewaldt? Co rodzina ma wspólnego z Fryderykiem Chopinem? Do kogo należy ostatni zachowany nagrobek przy kościele Św. Trójcy? Czyje popiersie znajduje się na cokole? i inne wiadomości o cmentarzu opowiedziane zostaną przez Piotra Keniga.

Kamień węgielny pod budowę ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Bielsku został wmurowany 240 lat temu. Z tej okazji 4 września przygotowywane są jubileuszowe uroczystości

Jubileusz jest na pewno świetną okazją do spaceru po Bielskim Syjonie, jak i do udziału w uroczystym nabożeństwie odprawionym 4 września o godz. 9.30 i do wspólnego przeżywania tej ważnej dla wszystkich bielskich ewangelików uroczystości. 4 września o godz. 11.00 historyk Piotr Kenig oprowadzać będzie po starym cmentarzu ewangelickim w Bielsku.

Przed nabożeństwem o godzinie 9.00 odbędzie się na spacer po Bielskim Syjonie. Organizatorzy, czyli Parafia ewangelicko-augsburska Bielsko, przygotowali na tę okoliczność kolekcjonerską kartę i będą zachęcać wszystkich przybyłych do wypełnienia tej karty naklejkami, które będzie można otrzymać po odwiedzeniu poszczególnych zabytków znajdujących się na Bielskim Syjonie, takich jak: pomnik ks. dr. Marcina Lutra, Studnia Pastorów, budynki szkół znajdujących się na placu Marcina Lutra oraz Augustana - i wysłuchaniu krótkiej historii o nich.

- Podczas samego nabożeństwa, które poprowadzi ks. bp dr Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, usłyszymy orkiestrę pod dyrekcją Mateusza Walacha i aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej: Wiktorię Węgrzyn-Lichosyt i Tomasza Lorka oraz Chór Graduale Parafii Ewangelickiej w Bielsku pod dyrekcją Agaty Fender - informują organizatorzy.

Po uroczystości odbędzie się otwarcie wystawy związanej z historią Parafii Zbawiciela, którego dokonają prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz biskup Adrian Korczago.

Warto przypomnieć, że Bielski Syjon czy mówiąc inaczej plac ks. dr. Marcina Lutra to ważna, położona w samym centrum, część miasta Bielsko-Biała. Przez 240 lat zarówno sam kościół Zbawiciela, jak i jego parafianie – bielscy ewangelicy nie tylko współtworzyli historię naszego miasta, ale byli jej ważną, integralną częścią.

organizator
Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej
ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: https://www.facebook.com/pages/Stary-Cmentarz-Ewangelicki-w-Bielsku-Bia%C5%82ej/1479690502313372


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała