Old Breakout - Tribute to Nalepa Na zdjęciu muzycy zespołu
Muzyka

Old Breakout - Tribute to Nalepa

  •  Metrum Jazz Club
    ul. Partyzantów 22
  •  Wstęp: 100, 90 zł

Old Breakout - Tribute to Nalepa - muzycy legendarnego Breakoutu, w ramach trasy koncertowej Old Breakout - 80, uświetniającej 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego.

Old Breakout to reaktywacja legendy - muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu Breakout - założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.

W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album Blues Breakout, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa - śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz - gitara, Jerzy Goleniewski - gitara basowa, Józef Hajdasz - perkusja, z tekstami Bogdana Loebla. Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: Mira, Karate i Ogień aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali (m.in. Sopot, Jazz Jamboree czy Jarocin) i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.

W roku 1978 do zespołu Breakout dołącza gitarzysta basowy - Maciej Bogusław Kubicki. Gra w zespole do jego zamknięcia w grudniu 1981 roku. Uczestniczy w kilku zagranicznych turnee, w tym w kilkumiesięcznych trasach koncertowych po Związku Radzieckim. Nagrywa też w ramach Breakoutu utwór To mój blues ale płyta z tą kompozycją ukazuje się dopiero w 1988 roku, sygnowana już nazwiskiem Tadeusza Nalepy. W kolejnych latach Kubicki współpracuje także m.in. z Izą Trojanowską, Ireną Jarocką, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem czy Markiem Surzynem, aby od 2018 roku ponownie cieszyć swoją basówką publiczność Breakoutu w zespole Old Breakout.

W 2013 roku, przy okazji Festiwalu Lep na Bluesa z Józefowie, dawni Breakouci z różnych okresów twórczości Nalepy, m.in.: T.Trzciński, K.Dłutowski, W.Chróst i J.Hajdasz, Z.Wypych, za namową muzyka, który nigdy nie grał z Nalepą, K.Pabiasza, postanawiają zlepić projekt upamiętniający muzykę Breakoutu i nagrywają album Za głosem bluesa idź. W 2017r Panowie Breakouci dziękują Pabiaszowi za współpracę, zastępuje go M.Kołdra i wówczas klaruje się najlepszy, grający do tej pory skład Old Breakout.

W 2018 roku nagrywają płytę Tribute to Nalepa & Kubasińska. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat '70 i '80: Tadeusz Trzciński, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławomir Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów.

W 2022 roku, na fali wypełnionych po brzegi sal koncertowych, Old Breakout nagrał jubileuszowy album z przebojami Breakoutu i Nalepy, zatutuowany 80a, uświetniający 80-tą rocznicę urodzin Nalepy i 80-te urodziny Trzcińskiego. I tak jak w 1988 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album Numero Uno, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem).

W lutym 2024 zespół wydał dwupłytowy album LIVE, opatrzony 16-stronicową książeczką, z koncertu zarejestrowanego w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy dnia 3.11.23r. Gościnnie zaśpiewała utwór Miry Kubasińskiej Do kogo idziesz Miruna Chypś a koncert prowadził redaktor Mariusz Szalbierz z kwartalnika Twój Blues. Wydawnictwo zbiera entuzjastyczne recenzje.

Wszystkie 3 płyty muzycy podpisują po każdym koncercie na stoisku zespołu. Fanom pragnącym dokonać zakupów rekomendujemy zabranie ze sobą gotówki. Warto! 🙂

Old Breakout intensywnie koncertuje prezentując trudny do doścignięcia poziom artystyczny, który Publiczność wychodząca z koncertów określa jako niesamowite uczty muzyczne. W ramach trasy 80a zagrali już około 100 koncertów, a każdy z nich kończy się owacjami na stojąco. Z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonują największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80.

W składzie:

Tadeusz Trzciński (Breakout) - harmonijka ustna

Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) - gitara basowa

Marcin Kołdra - wokal, gitara

Sławek Burakowski - gitara

Łukasz Biliński - perkusja

organizator
Metrum Jazz Club
ul. Partyzantów 22, Bielsko-Biała
tel. 338221065, 603373590
mail: info@metrumjazz.pl   strona internetowa: http://www.metrumjazz.pl

sprzedaż biletów przez internet oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 i 603373590
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała