Old Breakout: Tribute to Nalepa Na zdjęciu plakat konceru
Muzyka

Old Breakout: Tribute to Nalepa

  •  Metrum Jazz Club
    ul. Partyzantów 22
  •  Wstęp: 80, 65 zł

Muzycy legendarnego Breakoutu, w ramach trasy koncertowej Old Breakout - 80, uświetniającej 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80. rodziny Tadeusza Trzcińskiego.

Old Breakout to reaktywacja legendy - muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu Breakout, legendarnego zespołu założonego przez Tadeusza Nalepę na scenie blues-rockowej lat siedemdziesiątych.

W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album Blues Breakout, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa - śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz - gitara, Jerzy Goleniewski - gitara basowa, Józef Hajdasz - perkusja, z tekstami Bogdana Loebla. Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: Mira, Karate i Ogień aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali (m.in. Sopot, Jazz Jamboree czy kilkukrotnie Jarocin) i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.

W roku 1978 do zespołu Breakout dołącza gitarzysta basowy - Maciej Bogusław Kubicki. Gra w zespole do jego zamknięcia w 1982 roku. Uczestniczy w kilku zagranicznych turnee, w tym w kilkumiesięcznych trasach koncertowych po Związku Radzieckim. Nagrywa też w ramach Breakoutu To mój blues ale płyta ukazuje się dopiero w 1988 roku sygnowana już nazwiskiem Tadeusza Nalepy. W kolejnych latach Kubicki współpracuje także m.in. z Izą Trojanowską, Ireną Jarocką, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem czy Markiem Surzynem, aby od 2018 roku ponownie cieszyć swoją basówką publiczność Breakoutu w zespole Old Breakout.

W 2013 roku, przy okazji Festiwalu Lep na Bluesa, dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanawiają zlepić projekt upamiętniający jego muzykę i ku radości publiczności od tamtej pory koncertują po Polsce i kilku krajach Europy.

W 2018 roku nagrywają także płytę Old Breakout -Tribute to Nalepa & Kubasińska. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat '70 i '80: Tadeusz Trzciński, Józef Hajdasz, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a do nagrania płyty dołącza także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalną ucztę muzyczną.

Latem 2022 muzycy Old Breakout ponownie weszli do studia aby stworzyć kolejny album z przebojami Breakoutu i Nalepy. I tak jak w 88 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album Numero Uno, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). Płyta 80a jest dostępna dla fanów po koncertach od końca września 2022 roku.

Old Breakout, z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonuje największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat 70. i 80. w składzie:

Tadeusz Trzciński (Breakout) - harmonijka ustna

Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) - gitara basowa

Marcin Kołdra - wokal, gitara

Sławek Burakowski - gitara

Łukasz Biliński - perkusja

organizator
Metrum Jazz Club
ul. Partyzantów 22, Bielsko-Biała
tel. 338221065, 603373590
mail: info@metrumjazz.pl   strona internetowa: http://www.metrumjazz.pl

sprzedaż biletów przez internet oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 i 603373590
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała