Niels Rønsholdt & Orkiestra Muzyki Nowej Baner koncertu
Muzyka

Niels Rønsholdt & Orkiestra Muzyki Nowej

  •  Cavatina Hall
    ul. Dworkowa 2
  •  Wstęp: 70-30 zł

Niels Rønsholdt oraz Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca z udziałem duńskiego solisty Jakoba Kullberga. Zespół wykona niezwykły koncert-spektakl pt. Country. Autorem pokazu jest wybitny duński kompozytor Niels Rønsholdt – profesor kompozycji w Aarhus.

Country duńskiego kompozytora Nielsa Rønsholdta to jedyny w swoim rodzaju koncert wiolonczelowy, w którym solista równocześnie śpiewa i gra na wiolonczeli, zarówno tradycyjnie jak i na wzór gitarzystów trzymając ją na kolanach i szarpiąc struny palcami.

Towarzyszący soliście instrumentaliści OMN również wychodzą poza tradycyjną rolę muzyków orkiestrowych. Co jakiś czas odkładają swoje instrumenty by śpiewać wspólnie z solistą dialogując i komentując teksty pieśni. W utworze pojawia się również wirtualny śpiewak w postaci elektronicznie przetworzonego głosu wybitnej duńsko-amerykańskiej wokalistki Annekei. Jej specyficzny śpiew jest w odpowiednich miejscach uruchamiany za pomocą klawiatury samplera.

Założona w 1996 roku Orkiestra Muzyki Nowej jest najstarszym i najbardziej uznanym zespołem w Polsce specjalizującym się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Misją artystyczną, którą zespół konsekwentnie realizuje od wielu lat, jest eksplorowanie obszaru muzyki współczesnej w poszukiwaniu dzieł znaczących, ważnych dla polskiej i światowej kultury muzycznej, które są warte przygotowania, prezentacji publicznej i szerokiej promocji. 

Zazwyczaj zespół koncertuje na międzynarodowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Koncert 4 listopada w Cavatinie wyjątkowa okazja dla melomanów z Bielska-Białej, by móc usłyszeć duńskiego wiolonczelistę Jakoba Kullberga, który potrafi grać na swoim instrumencie tak jak na gitarze.

Więcej o OMN na https://www.omn.art.pl/omn 

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

organizator
Cavatina Hall
ul. Dworkowa 2, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 790 551 588
mail: kasy@cavatinahall.pl   strona internetowa: https://cavatinahall.pl/

Bilety dostępne na stronie www.cavatinahall.pl
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała