Mity, bohaterzy i wspomnienia, czyli jak nasza pamięć ma się do historii? Na zdjęciu plakat spotkania Mity, bohaterzy i wspomnienia, czyli jak nasza pamięć ma się do historii?
Rozmaitości

Mity, bohaterzy i wspomnienia, czyli jak nasza pamięć ma się do historii?

  •  Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich
    ul. Żywiecka 302
  •  Wstęp: zapisy

MIKRA, czyli Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich serdecznie zaprasza młodzież i dorosłych 02.10.2021 r. o godz. 18.00 na wykład Mity, bohaterzy i wspomnienia, czyli jak nasza pamięć ma się do historii?

Klio - opiekunka historii otoczy swoją opieką kolejne wydarzenie w ramach Integracyjnych Spotkań z Kulturą - wykład dla młodzieży i dorosłych pt. Mity, bohaterzy, wspomnienia, czyli jak nasza pamięć ma się do historii?.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną następujące zagadnienia: czy historia jest nauką o przeszłości, ale czy w sposób obiektywny? Na postrzeganie przeszłości ma tak naprawdę wpływ współczesna perspektywa i poglądy, jakie dominują w kulturze zbiorowej. Historia często wykorzystywana jest jako narzędzie propagandy politycznej, religijnej czy kulturowej. Na przykładzie wybranych dzieł sztuki można prześledzić, jak zmieniały się znaczenia symboli, jak wpływ kultury zmienił wizerunek Jezusa Chrystusa, czy dlaczego malarstwo Jana Matejki wpłynęło na nasze wyobrażenie o historii Polski. Poruszone zostaną również zagadnienia mechanizmów pamięci, klisz kulturowych czy pamięci zbiorowej. Ten wykład to krótka historia przez wieki i dzieje sztuki dla KAŻDEGO.

Wykład poprowadzi Kama Guzik - historyk sztuki, edukator kultury, koordynator wystaw. Pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie, współpracuje z Międzynarodowym Centrum Kultury, gdzie organizuje wykłady, oprowadzania po Krakowie. Współautorka dwóch wystaw dla dzieci stworzonych we współpracy z Fundacją Czas Dzieci. W 2019 roku współpracowała nad wystawą "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu".

WSTĘP WOLNY!

Obowiązują zapisy pod nr tel. 33 816 34 57, 571 229 437 lub mailowo: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

organizator
Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich
ul. Żywiecka 302, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338163457, 509850057
mail: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: https://www.facebook.com/domkulturymikuszowice/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała