Mirosław Neinert w spektaklu Kolega Mela Gibsona, fot. Korez Na zdjęciu Mirosław Neinert w spektaklu Kolega Mela Gibsona
Teatr

Mirosław Neinert: Kolega Mela Gibsona

  •  Dom Kultury im. Jacka Lecha
    ul. Żywiecka 302
  •  Wstęp: zapisy

Kolega Mela Gibsona – spektakl w wykonaniu Mirosława Neinerta z Teatru Korez w Katowicach 2 lipca o godz. 18.00 rozpocznie wieczór teatralny w Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich przygotowany w ramach Integracyjnych Spotkań z Kulturą. Tym razem wieczór połączy dwie muzy - Melpomene i Talia, czyli muzy tragedii i komedii.

Spektakl zostanie poprzedzony wprowadzeniem na temat historii oraz znaczenia teatru w dziejach cywilizacji, nieustannego przenikania treści poważnych z komicznymi, związku sztuki teatru z psychologią człowieka.

Wykład poprowadzi Renata Morawska - absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczycielka kształcenia głosu i mowy z przygotowaniem do prowadzenia zajęć z emisji głosu (ukończyła studia podyplomowe w tym kierunku w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, absolwentka Studium Terapii przez Sztukę (ukończyła roczny kurs przy Teatrze Ludowym w Krakowie).

Mirosław Neinert w wielokrotnie nagradzanym monodramie napisanym przez Tomasza Jachimka  - Kolega Mela Gibsona. Feliks Rzepka, ukazany w niecodziennej dla artysty sytuacji (przesłuchanie na komisariacie) jest egzemplifikacją wybitnego aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu. W składanych zeznaniach, upajając się poświęconą mu uwagą komisarza, odsłania kulisy apogeum swojej sławy, blaski i cienie artystycznego żywota, niedowierzanie wobec przełomu w jego karierze i chaotyczne posunięcia, do jakich ów zawodowy zakręt go pchnął.
Tomasz Jachimek o inspiracjach: Miałem kiedyś przyjemność pić wódkę ze Znanym Aktorem. Przez pierwsze pięć kieliszków Znany Aktor imponował, błyszczał, bił blaskiem, robił wrażenie i świecił się jak nieupudrowane czoło w reflektorze punktowym. Przez drugie pięć kieliszków opowiedział wszystkie możliwe kawały i anegdoty. Przez kolejne pięć dogłębnie przedstawił swój cały burzliwy życiorys. Przez następne pięć dochodził do wniosku, że wszystko to nie ma sensu, świat jest do dupy, a jego nikt nie docenia należycie. Później - klasycznie - taksówka, rzyganko i wielkie wygrażanie pięścią, że on jeszcze wszystkim pokaże. Przez cały wieczór powiedziałem może ze dwa zdania. Znanemu Aktorowi absolutnie to nie przeszkadzało. W imię źle pojmowanego odwetu przestałem go także słuchać. Nie przeszkadzało mu tu tym bardziej? Byłem absolutnie zafascynowany. Facet miał tak nadmuchany balonik próżności, że śmiało mógłby się zgłosić do zawodów o Puchar Gordona Benneta. Byłoby grzechem zaniechania odpuścić taki temat i taką postać. Stąd pierwszy impuls, stąd pomysł na bohatera - czyli w monodramie rzecz absolutnie kluczową. Natomiast pójściem na łatwiznę byłoby doszukiwanie się w głównym bohaterze konkretnej postaci. Nie tędy droga, nie o to chodzi. Czerpałem ze swoich branżowych kolegów i znajomych pełnymi garściami, z siebie brałem chyba najwięcej. Nie chciałem też bohatera w żaden sposób oceniać.. Tę przyjemność i to dobre prawo zostawiam Widzowi
Tomasz Jachimek napisał Kolegę Mela Gibsona specjalnie dla charyzmatycznego aktora i dyrektora Teatru Korez, Mirosława Neinerta , który grając Rzepkę, w poczuciu pełnej bezkarności podrwiwa sobie z aktorów - chałturników, co za polonijne dolary są skłonni i Majteczki w kropeczki zaśpiewać i striptiz zrobić, obnaża sekrety osobistego życia artystów i ich rodzin (które za zasługi cierpliwości i codziennego męczeństwa winny być natychmiast kanonizowane); po piórach obrywają też krytycy - ci przychylni po społu z przychylnymi inaczej; cięty język aktora nie oszczędza nawet sponsora przedstawienia...
Reżyseria: Waldemar Patlewicz.
Najważniejsze nagrody:
- Złota Maska 2008 – spektakl roku,
- Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie – nagroda główna,
- XII Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA 2008 w Tarnowie – nagroda aktorska,
- Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Zderzenie 2008 w Kłodzku.

wstęp wolny, obowiązują zapisy:

- telefonicznie 33 8163457 lub 571229437

- mailowo: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

organizator
Dom Kultury im. Jacka Lecha
ul. Żywiecka 302, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338163457, 509850057
mail: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: https://www.facebook.com/domkulturymikuszowice/

dawniej Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich - Mikra
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała