Marta Gzowska-Sawicka, fot. Emilia Klejmont / Wydział Prasowy UMBB Na zdjęciu Marta Gzowska-Sawicka w monodranie o Ewie Demarczyk
Teatr

Milczenie. O Ewie Demarczyk

  •  Teatr Polski
    ul. 1 Maja 1
  •  Wstęp: 50 i 40 zł

Początek spektaklu. Początek koncertu. Wchodzi na scenę. W świetle – tylko jej twarz. Cisza, a potem pierwsze takty Karuzeli z Madonnami. Śpiewa precyzyjnie. W skupieniu. Białe konie – bryka /Czarne konie – bryka / Rude konie – bryka / Magnifikat. Urywa w pół dźwięku. Niespodziewanie... Jakby dotknięta jakąś nagłą myślą, która przenika ją i pochłania. Albo bólem. Albo jakby straciła głos. Lub zwątpiła. Nie kończy. I milczy. Długo milczy. Magnifikat...!

Spektakl rodzi się z fascynacji reżysera konkretnym momentem w biografii Ewy Demarczyk – momentem, w  którym Czarny Anioł zamilkł.

Biografia i twórczość artystki  obserwowana z perspektywy milczenia. Ten spektakl – jego treść, forma, przekaz – wyrasta z tej fascynacji. Opowiada o Demarczyk, która zamilkła. I będąc w tym milczeniu – będąc w chwilowym zamazaniu siebie, w nie-działaniu, w porzuceniu roli – obserwuje, kim była i kim mogłaby być, kim mogłaby się stać, kim naprawdę jest. Wsłuchuje się w siebie.

Tekst monodramu stworzyła Zuzanna Bojda (autorka takich tytułów, jak Wyspa Kalina, czy Ciało Bambina), a rolę Ewy Demarczyk wykona obdarzona niezwykłym głosem i sceniczną charyzmą aktorka i wokalistka Marta Gzowska-Sawicka. W spektaklu zabrzmią m. in. takie pieśni, jak Tomaszów, Groszki i róże, Karuzela z Madonnami, czy Grande Valse Brillante. 

Z uwagi na inną niż zwykle organizację spektaklu miejsca na widowni nie są numerowane.

Twórcy
Tekst i dramaturgia – Zuzanna Bojda
Reżyseria – Tomasz Fryzeł
Scenografia i kostiumy – Szymon Szewczyk
Muzyka i aranżacje piosenek – Nikodem Dybiński
Światło – Klaudyna Schubert

wyk. Marta Gzowska-Sawicka

Premiera: 3 grudnia o godz. 19.00 na małej scenie

organizator
Teatr Polski
ul. 1 Maja 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338293160, 338228453
mail: rezerwacja@teatr.bielsko.pl   strona internetowa: www.teatr.bielsko.pl

bilety dostępne on-line za pośrednictwem strony internetowej teatru
kasa czynna: wtorek-piątek 10.00-14.00 i 15.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem, w weekendy i święta na trzy godziny przed każdym spektaklem

Spektakle    

sobota

23

marca

19:00


spektakl

Kup bilet online!

niedziela

24

marca

19:00


spektakl

Kup bilet online!

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała