Mikolaj Sobczak, Африка!, 2021, akwarela i ekolina na papierze Na zdjęciu obraz M. Sobczaka
Galerie

Mikołaj Sobczak: Niebieskie zboże

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: wg cennika

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA będzie pierwszą instytucjonalną indywidualną prezentacją twórczości artysty. Mikołaj Sobczak, laureat Paszportu Polityki w kategorii Sztuki wizualne, kontynuuje próby przeformułowywania i ujawniania historii grup marginalizowanych, tym razem przyglądając się dawnym koncepcjom polonizacji oraz polityce rewindykacyjnej wobec cerkwi prawosławnych w II RP. Obok historycznych nawiązań, na wystawie pojawią się odniesienia do literatury, teatru międzywojnia i ludowych wierzeń.

Wystawie będzie towarzyszył program publiczny, którego jednym z założeń jest integracja lokalnej mniejszości ukraińskiej, w tym osób uchodźczych oraz zwiększenie dostępności galerii dla osób ukraińskojęzycznych.

Na wystawie zobaczymy m.in. nakręcony w Muzeum Ikon w Warszawie film, do udziału w którym zaproszono urodzonego w Ukrainie performera – Tarasa Gembika, a także instalację oraz akwarele.

współpraca artystyczna: Taras Gembik

kuratorka: Ada Piekarska

finisaż wystawy: 10 czerwca, godz. 18.00, oprowadzanie z udziałem kuratorki wystawy, Ady Piekarskiej oraz Przemysława Wielgosza – redaktora, wydawcy i kuratora, autora m.in. książki Gra w rasy, w której analizuje związek pojęcia rasy i kapitalistycznych mechanizmów wyzysku. Czytanie ukraińskiej poezji (w języku ukraińskim oraz polskim).
 

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, grupowy 2 zł (min. 10 osób), w niedziele i święta wstęp za złotówkę, w środy wstęp bezpłatny

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała