Wnętrze Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa Na zdjęciu wnętrze Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
Teatr

Międzynarodowy Dzień Teatru

  •  Teatr Polski
    ul. 1 Maja 1
  •  Wstęp: on-line

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W Bielsku-Białej mamy dwa profesjonalne teatru – Teatr Polski i Teatr Lalek Banialuka oraz mnóstwo scen amatorskich działających przede wszystkich w placówkach Miejskiego Domu Kultury, ale nie tylko. Do ludzi teatru z okazji ich święta prezydent miasta Jarosław Klimaszewski skierował specjalny list.

Na całym świecie od 1961 roku 27 marca obchodzony jest uroczyście Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku – po raz kolejny – nie jest nam dane spotkać się w teatrze i świętować tego ważnego wydarzenia razem. W związku z pandemią bielskie teatry musiały ponownie zawiesić swoją działalność, zrezygnować z prezentacji spektakli i spotkań z publicznością.
W tym dniu, tak ważnym dla Ludzi Teatru, pragnę wyrazić swoje uznanie dla Państwa talentu, zaangażowania i poświęcenia w tworzeniu wizji scenicznych oraz niezapomnianych artystycznych dokonań.
Gorąco dziękuję za wysokiej próby sztukę teatru, którą możemy podziwiać na bielskich scenach. Dziękuję za wspaniałe widowiska, inspirujące wizje plastyczne i niezwykłe kreacje aktorskie.
Pragnę również podziękować animatorom amatorskiego ruchu teatralnego w naszym mieście oraz adeptom sztuki scenicznej, którzy dzielą się swą pasją z bielską publicznością kształtując kolejne pokolenia twórców, odbiorców i miłośników teatru.
Mając w pamięci wszystkie wzruszenia i niezwykłe przeżycia, które dzięki Wam stały się naszym udziałem życzę dyrekcjom i pracownikom Teatrów, twórcom teatralnym i animatorom oraz wszystkim Ludziom Teatru kolejnych udanych sezonów, ważnych premier, scenicznych sukcesów, dalszych oczarowań teatralną magią oraz rychłego powrotu na deski sceniczne i radości z tradycyjnego kontaktu z publicznością
 – napisał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu w Międzynarodowym Instytucie Teatralnym w Helsinkach – działającym pod auspicjami UNESCO, organizacji wspierającej współpracę międzynarodową w dziedzinie kultury. Na datę obchodów święta teatru wybrano 27 marca – na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca, międzynarodowego festiwalu teatralnego.
Co roku przygotowywane jest orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku jego autorką jest Helen Mirren, brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, zdobywczyni wielu nagród w tym Oscara w 2007 roku za rolę w Królowej. Ma na swoim koncie 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy, 4 Emmy, 2 nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrodę dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji.
To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom internetu. Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata. Nie mogę się doczekać – napisała Helen Mirren, przekład Pawła Paszty. Orędzie udostępnił Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

źródło: https://e-teatr.pl/oredzie-namiedzynarodowy-dzien-teatru-10243

organizator
Teatr Polski
ul. 1 Maja 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338293160, 338228453
mail: rezerwacja@teatr.bielsko.pl   strona internetowa: www.teatr.bielsko.pl

bilety dostępne on-line za pośrednictwem strony internetowej teatru
kasa czynna: wtorek-piątek 10.00-14.00 i 15.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem, w weekendy i święta na trzy godziny przed każdym spektaklem
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała