Marcin Kydryński: Milagro. Dziennik Kubański Na zdjęciu plakat spotlania
Książki

Marcin Kydryński: Milagro. Dziennik Kubański

  •  Aula Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja
    Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 12,
  •  Bilety: 40 zł

Nowa książka o Kubie.

Znany i ceniony dziennikarz muzyczny opowiada street fotografią oraz anegdotami o wielotygodniowej wyprawie po Kubie z początku zimy 2023 roku. Zapis wspomnień, przemyśleń i obserwacji autora z wyspy pełnej historii, muzyki i kontrastów.

Marcin Kydryński na Kubę podróżował wiele razy i od wielu długich lat, a to za sprawą muzyki kubańskiej, prezentowanej w legendarnej audycji Siesta. Jednak dopiero mijającej zimy zdecydował się fizycznie postawić stopę na Kubie, nazywanej perłą Karaibów. Przez wiele tygodni przemierzył ten wyspiarski kraj od Hawany aż po Santiago de Cuba. Jednak początek tej przygody spędził w towarzystwie Kamila Rubika, który był jego językowym - hiszpańskojęzyczny towarzyszem.

Sam Marcin Kydryński w ten sposób opisuje swoje najnowsze dzieło literackie, które właśnie ujrzało światło dzienne na początku września 2023 roku:

Moment. Iskra. Olśnienie. Światło błyskawicy. Próba uchwycenia w obrazie i słowie chwili archetypicznego pierwszego wejrzenia, które prowadzi do miłości. Chciałem zatrzymać we wdzięcznej pamięci siłę zderzenia z urodą wyspy, jej mieszkańców, kultury, pejzażu. Dwadzieścia jeden dni, które nie powtórzą się nigdy. Tak patrzyłem wtedy na Kubę zakochanym wzrokiem, tak myślałem o niej, o sobie, o świecie. Cierpliwy czytelnik spojrzy na chwilę moimi oczami, zamieszka w mojej głowie. Być może nawet na moment wpół świadomie stanie się mną. Z tego doznania na szczęście otrząśnie się z ulgą niczym po gwałtownej ulewie. Decydując się po raz pierwszy na publikację obszernych fragmentów dziennika, który prowadzę z przerwami od 1979 roku, myślałem, jaki dziennik fotografa sam chciałbym przeczytać. Szczery – przede wszystkim. Oto on zatem. Dzielę się z Państwem historią intymną. Jest w niej oczarowanie i zwątpienie, tkliwość i żar; współczucie, zazdrość, wstyd, złość i namiętność. A także parę innych uczuć, które łączy to, że wszystkie ściśle człowiecze.

Spotkanie autorskie poprowadzi wieloletni przyjaciel Marcina Kydryńskiego, a także współpracownik - Kamil Rubik, który podczas przygody kubańskiej, w czasie której powstał dziennik z podróży, był Jego wsparciem językowym - w dotarciu do najtrudniejszych celów logistycznych. Spotkanie potrwa 70 minut i zawiera prezentację multimedialną ze zdjęciami oraz z osobistym opisem słownym autora.

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.

Przez 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja Siesta została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od czerwca 2020 prowadzi autorską audycję Pora Siesty w Radiu Nowy Świat. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w National Geographic. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w Vivie i w Kontynentach. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii. Uhonorowany medalem Ordem de Merito przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.

organizator
RUBIK EVENTS
, 43-300 Bielsko-Biała
mail: info@kamilrubik.com   strona internetowa: https://www.kamilrubik.com/


Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała