Małgorzata Mizia: Panoptykon polski - epizody Na zdjęciu plakat wystawy
Galerie

Małgorzata Mizia: Panoptykon polski - epizody

  •  Dom Kultury w Lipniku
    ul. Podgórna 29
  • Wstęp wolny

Panoptykon polski - epizody

Panoptykon to szczególne więzienie. Specyficzne, bo centralnie dozorowane, zabezpieczone i pozornie komfortowe, ale transparentne, pod stałą obserwacją, nieustannie inwigilowane, bez możliwości niekontrolowanego ruchu.
Panoptykon polski – to metafora. Określić ma raczej złotą klatkę – wolierę dla ptaków, lub może dla rozmaitych skrzydlatych postaci, iluzorycznych zjawisk, ulotnych myśli, duchów historii albo mitologii – wszystkich tych wizji, które uskrzydlają ludzi do wzlotów, do niemożliwych działań, do bohaterskich czynów. Pegazy, poezja – to symbole swobodnej myśli - to symbole wolności.
Zrywanie oków, umiłowanie wolności, niepodległości i niezależności – to z kolei cechy nierozerwalnie wiążące się z polskością, a w ostatnim okresie rodzimej historii poddane dojmującej próbie wytrzymałości.
Odwołując się do niedalekiej pamięci, ale i bieżącej rzeczywistości, spójrzmy na zebrane zestawem obrazów Epizody polskiej historii w kontekście szerszych wydarzeń i symbolicznego kręgu wartości – i spróbujmy odczytać w nich przedstawienia naszych własnych myśli, wizerunki własnych doświadczeń oraz poszukiwanie uniwersalnych wskazówek.
Życzę miłych wrażeń przy oglądaniu obrazów i chwil estetycznej zadumy przy kontemplacji kolejnych warstw ich malatury i znaczeń.

Małgorzata Mizia – malarka, architekt, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Artystka jest autorką ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce, prezentowanych m.in. w Willi Decjusza (2000), Pałacu Sztuki w Krakowie (2010, 2020), zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu (2013), także w galeriach zagranicznych Spire Studios (2013) i Bashas Walk (2014) w Beacon NY oraz New Century Artists w Nowym Jorku-Chelsea na Manhattanie w 2013, za które uzyskała pochlebne recenzje krytyków sztuki. Wzięła udział w wielu wystawach zbiorowych, związkowych, poplenerowych. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach interdyscyplinarnych, również zagranicznych. Obrazy artystki znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Słowacja, Hiszpania, Austria, Kanada, Anglia, Stany Zjednoczone).

organizator
Dom Kultury w Lipniku
ul. Podgórna 29, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338161780 strona internetowa: https://www.facebook.com/dklipnik/


Spektakle    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała