Majówka Na zdjęciu plakat imprezy
Muzyka

Majówka

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  • Wstęp wolny

Pod hasłem Wojownicy Światów Akademia Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki & Bractwo Śródziemia obchodzą 20-lecie istnienia. Ich jubileuszowe uroczystości rozpoczną się już 30 kwietnia o godz. 12.00 na placu Ratuszowym marszem rekonstruktorów zmierzającym do Parku Słowackiego, który stanie się ich obozowiskiem. O godz. 19.30 przemieszczą się z kolei na płytę Rynku, gdzie nastąpi prezentacja grup rekonstrukcyjnych, a o godz. 20.00 rozpocznie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej w oprawie inscenizacyjnej właśnie grup rekonstruktorskich. 1 maja w godz. 12.00-17.00 w Parku Słowackiego zaplanowano rodzinny piknik z wojami, a w programie - animacje, konkursy, turniej rycerski i wiele innych atrakcji.

program:

sobota, 30 kwietnia

12:00 - plac Ratuszowy - otwarcie obchodów i przywitanie grup przez prezydenta Bielska-Białej, przekazanie kluczy do miasta, a następnie przemarsz ekip ulicami miasta: 11 Listopada, pl. Bolesława Chrobrego, Nad Niprem i Juliusza Słowackiego do Parku Słowackiego;

13.00 - przywitanie grup i otwarcie wioski wojowników dla publiczności, tam będzie można spotkać postacie ze wszystkich epok: od czasów Piastów po wojska XXI wieku oraz ze srebrnego ekranu i książek, czyli ze świata Władcy Pierścieni i Hobbita, Star Wars, Harry'ego Pottera i Mad Maxa;

od 13.00 - Strefa dobro dla dobra, laboratorium kryminalistyczne, zabawy i animacje z Książnicą Beskidzką;

14.00-16.00 - stanowisko Państwowej Straży Pożarnej;

19.30, Rynek - rozpoczęcie obchodów jubileuszu i koncert muzyki filmowej, wystąpią Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jacka Obstarczyka oraz soliści Joanna Kotowicz i Daniel Cebula Onirycz w oprawie inscenizacyjnej grup rekonstrukcyjnych, takich jak – Teatr Walki, Bielscy Raubiterzy, Kendo Genryoku, 501 Legion i Rebel Legion, Bractwo Śródziemia;

niedziela, 1 maja

12.00 - otwarcie wioski wojowników;

12:30 - rozpoczęcie turnieju i pokazów walk, turniej rozgrywać się będzie w dwóch kategoriach: dla ekip i publiczności, m.in. Turniej Łuczniczy oraz Turniej o Miano Najlepszego Wojownika;

15.00 - koncerty w wykonaniu Anny Majeranowskiej, Niny Kumorek i zespołu Włóczykije;

 

dodatkowo

W Krainie Kwitnącej Wiśni ze szkołą języków Hiromi.pl

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne Bolęcina

Strefa dobro dla dobra

Uroczystości Święta Konstytucji rozpoczną się 3 maja na placu Ratuszowym o godz. 10.00, w programie - hymn państwowy, wciągnięcie na maszt flagi państwowej, przemówienia, defilada kompanii honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, złożenie kwiatów pod pomnikiem Konfederatów Barskich. O godz. 10.30 z pl. Ratuszowego wyruszą do katedry św. Mikołaja -kompania honorowa 18BP, przedstawiciele władz miejskich, policji, straży pożarnej, Młodzieżowej Rady Miasta oraz Bielska Orkiestra Dęta – formacja wojskowa i poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, harcerzy ZHP i ZHR, stowarzyszeń i szkół. W katedrze o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

Dalsze trzeciomajowe obchody odbędą się już w samym Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. O godz. 17.30 otwarta zostanie tam wystawa poświęcona Konstytucji 3 maja, zaplanowano prezentację pierwodruku konstytucji oraz wykład na jej temat Wojciecha Kochlewskiego z Warszawy. Po wernisażu, o godz. 18.00, BCK zaprosi swoją publiczność na koncert Wolność kocham i rozumiem, w którym wystąpią artyści: Agnieszka Dyk (Brathanki), Andrzej Krzywy (De Mono), Gabriel Fleszar oraz zespół MONK. Wokalistom będzie towarzyszył zespół w składzie - gitarzysta Paweł Mazur, klawiszowiec Paweł Maurycy, gitarzysta basowy Jerzy Drobot, perkusista Kamil Patulski i saksofonista Dawid Pikul oraz wokaliści Milena Łącka i Jarek Tucki.

Koncert Wolność kocham i rozumiem to wyjątkowy projekt muzyczny upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja. Podczas koncertu wybrzmią zarówno polskie pieśni patriotyczne, jak i znane piosenki o tematyce wolnościowej. 

Gabriel Fleszar - jego przebój Kroplą deszczu śpiewały miliony Polaków, tym właśnie utworem podbił serca słuchaczy i listy przebojów. W swoim dorobku ma płyty: Niespokojny (1999), Niespokojny II (2001) i Pełnia (2003) Był uczestnikiem pierwszej edycji programu TVP 2 The Voice of Poland (2011) i jednym z jurorów drugiej edycji programu Polsatu Śpiewajmy razem. All Together Now (2019). Zagrał główną rolę w filmie Sezon na leszcza w reżyserii Bogusława Lindy.

Aga Dyk – wokalistka, autorka tekstów, aktorka scen muzycznych, dziennikarka, aktywna przedstawicielka Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, od 2009 r. wokalistka zespołu Brathanki, z którym zagrała ponad 500 koncertów w Polsce i zagranicą i nagrała trzy płyty: Brathanki Grają Skaldów (2011), Brathanki – Kolędy (2012) i moMtyle (2014). Ostatnie wydawnictwo promował singiel Mamo, ja nie chcę za mąż, który zdobył już ponad 12 mln odsłon w serwisie YouTube. Równolegle z działalnością w Brathankach Aga Dyk rozpoczęła pracę nad solowymi utworami. Jej solowe single Creme Brulee i Wracaj.com zyskały ponad milion wyświetleń na YouTube. W 2018 roku wydała swój pierwszy solowy album pt. Odlot na Dominikanę.

Andrzej Krzywy był wokalistą De Mono, jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce.

MONK to zespół wokalny, tworzony przez muzyków z olbrzymią pasją i miłością do muzyki, która w 100 proc. wykonywana jest a capella. To nietypowa formacja muzyczna - choć nie używają instrumentów, słuchacze często mówią o nich, że dobrze grają. Ich muzyka to połączenie różnych gatunków, takich jak: jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna w unikalny sposób. Zero instrumentów, tylko głosy ludzkie. 

W związku z Majówką wystąpią utrudnieniach w ruchu - na pl. Ratuszowym od 2 maja od godziny 16.00 do 3 maja do godziny 11.00, na pl. św. Mikołaja od 2 maja od godziny 16.00 do 3 maja do godziny 13.00 i na ul. ks. Stanisława Stojałowskiego - od pl. Ratuszowego, ul. Wzgórze, ul. Rynek, ul. Kościelnej do pl. św. Mikołaja 3 maja od godziny 10.30 do godziny 11.00, na czas przemarszu uczestników uroczystości.

Z kolei w poniedziałek – 2 maja Bielska Scena Ognia rozpocznie sezon pod patronatem prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. O godzinie 19.15, 20.15 i 21.15 na placu Chrobrego odbędzie się pokaz freestyle fireshow. Na finał Bielska Scena Ognia pokaże Teatr Ognia Tesserakt, Turniej Trójmagiczny.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała