Maciej Bujakowski: Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989 Fragment okładki ksiązki Maciej Bujakowski: Kalendarium Bielska-Białej 1956-198
Książki

Maciej Bujakowski: Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989

  •  Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
    pl. Ratuszowy 1
  •  Wstęp: wg cennika

Miłą lekturę przygotował dla nas bielski historyk dr Maciej Bujakowski. Ukazała się właśnie jego książka pt. Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989, przedstawiająca dzieje naszego miasta w czasach PRL przez pryzmat ówczesnych środków masowego przekazu.

Czasy PRL to historia bliska i daleka zarazem. Wydarzenia, w których często sami uczestniczyliśmy, w książce dr. M. Bujakowskiego są relacjonowane w sposób charakterystyczny dla ówczesnej prasy. Autor przedstawia je w układzie kalendarzowym. Zaprezentowane fakty oraz ilustrujące je liczne fotografie opatrzone są szerokim komentarzem historycznym.

Na blisko 300 stronach została przedstawiona różnorodna tematyka - od spraw codziennych, a kuriozalnych, jak zakaz używania odkurzaczy i pralek w godzinach popołudniowych z powodu przeciążenia sieci elektrycznej, po wydarzenia roku 1980, czyli falę protestów i strajków, jaka przetoczyły się przez Bielsko-Białą. Nawet ci, którzy dobrze znają historię naszego miasta, będą zapewne zaskoczeni artykułami o ciastkach z ryb czy hejnale granym z wieży zamkowej.

Książka powstała przy bliskiej współpracy z lokalnym tygodnikiem - Kroniką Beskidzką, bo kalendarium powstało w dużej mierze na podstawie zamieszczanych w niej tekstów. Została wydana nakładem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Maciej Bujakowski jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie), pracownikiem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Od czerwca 2017 r. pełni funkcję prezesa Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów, m.in. na temat działalności oświatowej Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku czy walki z analfabetyzmem w Bielsku i Białej w okresie II RP i PRL-u; autorem książek - m.in. Historii parafii w Godziszce; współredaktorem pozycji Bielsko i Biała podczas II wojny światowej – wybrane aspekty.

organizator
Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 334971478
mail: kp@um.bielsko-biala.pl  


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała