Meruert Karmenova, fot. Megane-Fontaine Na zdjęciu Meruert Karmenova
Muzyka

Laureaci Konkursu Wieniawskiego: Meruert Karmenova

Cavatina Hall włącza się w wielkie święto muzyki, jakim jest ten najstarszy na świecie turniej skrzypków.

Podczas finału cyklu Laureaci Konkursu Wieniawskiego w Cavatina Hall wystąpi zwyciężczyni II Nagrody  Meruert Karmenova. Pochodzącej z Kazachstanu skrzypaczce towarzyszyć będzie ukraińska pianistka Christia Hudziy. Koncert jest częścią oficjalnej trasy koncertowej Laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

program:

Ludwig van Beethoven – Sonata nr 7 c-moll op. 30 na skrzypce i fortepian

Henryk Wieniawski – Polonez D-dur op. 4

Eugène Ysaÿe – Poème élégiaque

Igor Frolov – Fantazja Koncertowa na motywach z opery Porgy and Bess George’a Gershwina

Program otworzy Sonata nr 7 c-moll op. 30 Ludwiga van Beethovena, skomponowana w latach 1801-1802 i dedykowana hrabiemu Moritzowi von Fries. To jedna z trzech sonat z Op. 30, napisanych w szczególnie produktywnym okresie twórczości Beethovena.

Kolejnym utworem, który usłyszymy podczas koncertu, będzie Polonez D-dur op. 4 autorstwa Henryka Wieniawskiego, skomponowany w 1848 roku. Autor zadedykował go swojemu przyjacielowi Karolowi Lipińskiemu. Styl Wieniawskiego uzyskał w tym utworze pełną dojrzałość i samodzielność, potęgę brzmienia i symfoniczność.

Poème élégiaque to utwór skomponowany przez belgijskiego skrzypka i kompozytora Eugène’a Ysaÿe. Utwór ukształtował się najpierw około 1892-1896, ale ostateczną formę orkiestrową osiągnął w latach 1902-1903. Jest to elegijna medytacja na skrzypce solo, napisana na cześć przyjaciela, pianisty i kompozytora Gabriela Fauré. Utwór ten to przepiękna, melancholijna i bogata w emocje kompozycja.

Wieńcząca koncertfantazja koncertowa  Frolov pozwala solistce na zaprezentowanie swoich umiejętności wirtuozowskich. Frolov wykorzystał w niej wiele motywów z Porgy and Bess i rozwinął je w różnych kierunkach, włączając elementy jazzu, bluesa i muzyki ludowej. Utwór ten jest znany z dużego zróżnicowania stylów muzycznych i emocjonalnych nastrojów, które są wprowadzane w trakcie jego trwania.

Meruert Karmenova | skrzypce
Urodzona w Kazachstanie Meruert Karmenova rozpoczęła grę na skrzypcach w wieku 5 lat, a następnie przeniosła się do Moskwy, aby uczyć się w Gnessin Special Music School u Tatiany Berkul, u której od 2012 roku kontynuowała naukę w Moskiewskim Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego.

W trakcie studiów Meruert została laureatką wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, między innymi: drugiej nagrody II Międzynarodowego Konkursu Skrzypków im. Dawida Ojstracha w Moskwie (2007), pierwszej nagrody II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Astanie w Kazachstanie (2008), pierwszej nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Ludwiga van Beethovena w St. Pölten, Austria (2010), I nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Wykonawców Muzycznych w Tolyatti, Rosja (2012) oraz II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Dawida Ojstracha w Moskwie (2013).

W 2018 roku ukończyła Konserwatorium im. Czajkowskiego, została wybrana na artystę-rezydenta Queen Elizabeth Music Chapel w Belgii i rozpoczęła współpracę z Augustinem Dumayem. Wkrótce zdobyła I nagrodę i nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu współczesnego kompozytora Alexeya Shora w Konkursie Smyczków Klasycznych w Rydze oraz zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie Smyczków Klasycznych i Festiwalu w Wiedniu.

W 2022 roku Meruert zdobyła II nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Po konkursie rozpoczęła tournée koncertując m.in. z Filharmonią Poznańską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Filharmoniami w Rzeszowie, Opolu, Krakowie i Łodzi. Plany Meruert na rok 2023 obejmują występy z orkiestrami i na festiwalach w Polsce, Niemczech, Belgii i Kazachstanie, a także wydanie debiutanckiej płyty.

Christia Hudziy | fortepian
Urodzona w rodzinie muzyków we Lwowie w Ukrainie, Christia Hudziy była predestynowana do kariery artystycznej. W wieku 11 lat zadebiutowała jako solistka Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej. Jej osiągnięcia sprawiły, że została wyróżniona i nagrodzona przez prezydenta Ukrainy. Następnie doskonaliła swoje umiejętności we Francji w Konserwatorium w Paryżu, wspieranym przez Fondation Nadia et Lili Boulanger, a potem w Konserwatorium w Lyonie i Mediolanie. Christia jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów w Europie, w tym konkursu muzyki kameralnej Concertgebouw (Amsterdam) oraz konkursu pianistycznego Giovani Talenti Pia Tebaldini, gdzie zdobyła zarówno I nagrodę, jak i Nagrodę Specjalną. Otrzymała również międzynarodowe stypendium Yamaha.

Jest stałym gościem międzynarodowych festiwali, m.in. La Roque d’Anthéron, Radio France i Musée d’Orsay, Avignon, Festival du Vexin. Po czterech latach pobytu jako artysta-rezydent w Queen Elisabeth Music Chapel, prestiżowej szkole muzycznej założonej przez królową Elżbietę, przeznaczonej dla młodych talentów z całego świata, Christia Hudziy kontynuuje swoją karierę jako solistka i kameralistka, występując we Francji, Belgii, Holandii, Polsce, Ukrainie i Anglii. Ostatnio występowała jako solistka z orkiestrami filharmonicznymi Londynu, Belgii i Osaki. Jest również pianistką i pedagogiem w Kaplicy Muzycznej Królowej Elżbiety w klasie Augustina Dumay, z którym regularnie wykonuje muzykę kameralną.

organizator
Cavatina Hall
ul. Dworkowa 2, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 790 551 588
mail: kasy@cavatinahall.pl   strona internetowa: https://cavatinahall.pl/

Bilety dostępne na stronie www.cavatinahall.pl
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała