Kwiaty dla Kateryny Na zdjęciu plakat wystawy
Galerie

Kwiaty dla Kateryny

  •  Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała,
  • Wstęp wolny

Wystawa prac, które powstały podczas warsztatów prowadzonych w Świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta. Świetlica to miejsce, w którym osoby uciekające przez wojną w Ukrainie mogą wspólnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności twórcze. Wystawa będzie się zmieniać – na bieżąco będą pokazywane kolejne dzieła ukraińskich przyjaciół.

Wystawa Kwiaty dla Kateryny prezentuje prace stworzone przez uczestniczki i uczestników warsztatów artystycznych prowadzonych w Świetlicy przez edukatorów z Galerii Bielskiej BWA. Ekspozycja będzie ewoluować, prezentując coraz to nowe dzieła, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Kateryna Biłokur (1900–1960) to ukraińska malarka, która zyskała uznanie za sprawą wielowymiarowych kompozycji złożonych z kwiatów i warzyw. Jej twórczość, przypadająca na trudny okres stalinowski, została zawłaszczona przez radziecką historię sztuki i zredukowana do nurtu sztuki naiwnej – sztuki, która miała fundować radziecki patriotyzm, m.in. utrwalając mit Ukrainy jako agrarnego raju.

Pozornie naiwna, złożona z martwych natur twórczość Biłokur, pozwoliła jej zachować niezależność wobec obowiązującego kanonu socrealizmu. W tym sensie jej praktyka artystyczna, a także pełna determinacji postawa życiowa, mogą być rozumiane jako strategia oporu, a także otwierać drogę do szerokiej analizy ukraińskiej tożsamości kulturowej.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, grupowy 2 zł (min. 10 osób), w niedziele i święta wstęp za złotówkę, w środy wstęp bezpłatny
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała