Książka za drzewo Na zdjęciu plakat akcji
Książki

Książka za drzewo

  •  Sfera
    ul. Mostowa 5,
  • Wstęp wolny

2 kwietnia odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach akcji Książka za drzewo. W Galerii Sfera zaplanowano kiermasz książek, za zakup których będzie można otrzymać owadopylne drzewko – jarzębinę, dziką jabłoń, śliwę czy czeremchę.

Ogólnopolską akcję Książka za drzewo, która promuje sadzenie drzew i czytelnictwo, zainaugurowała 31 marca w Galerii Sfera w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna Arka. Uczniowie klas IVa i IV b z Dwujęzycznych Szkół im. Władysława Kopalińskiego wzięli udział w Galerii Sfera w happeningu, nawołując klientów centrum do wzięcia udziału w akcji Książka za drzewo. Dzieci grały też w ekologiczne planszówki.   

Podczas akcji Książka za drzewo uczestnicy sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/, mogą sobie wybrać książkę, a fundacja Arka wyśle im ją. Na chętnych czeka aż 521 książek oraz prawie 1.000 książek przygotowanych dla grup szkół i przedszkoli. 

Partnerami akcji są: Grupa Kęty, Aluprof, Lasy Państwowe, Rekopol oraz Galeria Sfera.

- Celem akcji jest nauka szacunku do książek i promocja czytelnictwa połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew – mówi prezes fundacji Arka i pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz. - Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę - dodaje.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, że każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.

Nowa akcja Arki wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób Arka daje książkom drugie życie – oszczędza drzewa, wodę, energię i ogranicza emisję CO2. Promuje zasadę zero waste oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady.

Idea drugiego obiegu książek znana jest mieszkańcom Bielska-Białej dzięki licznym akcjom Galerii Sfera i Fundacji Arka. Książki, których już nie czytamy, mogą otrzymać drugie życie – wystarczy przynieść je do punktu informacyjnego w Galerii Sfera I. Podczas zbiórki gromadzone są przede wszystkim nowe i używane - w dobrym stanie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych – powieści, poradniki, przewodniki, książki kucharskie itp., natomiast organizatorzy nie zbierają podręczników szkolnych, encyklopedii, kodeksów, książek religijnych, czasopism ani gazet. Książki można przynosić codziennie oprócz niedziel wolnych od handlu w godzinach 9.00-21.00, a w niedziele handlowe 10.00-20.00.

Kolejny wspólny charytatywny kiermasz zebranych książek Galerii Sfera i fundacji Arka odbędzie się 2 kwietnia. I będzie to wydarzenie, które wpiszę się w akcję Książka za drzewo, bowiem jego uczestnicy będą mieli szansę zdobyć owadopylne drzewko – jarzębinę, dziką jabłoń, śliwę czy czeremchę. Sadzonki będą czekać na 100 pierwszych osób, które zakupią przynajmniej pięć książek.

Drzewa, których sadzonki będą rozdawane w tej edycji akcji, są odpowiednie dla ptaków, ale przede wszystkim dla owadów zapylających. Należy dbać o tworzenie bioróżnorodnych miejsc, które zaspokajać będą potrzeby pokarmowe zapylaczy, bowiem monokultury dostarczają im nektaru i pyłku w znacznej ilości, lecz krótkoterminowo. O tę różnorodność można łatwo zadbać – aż 78 procent gatunków występujących w naszej szerokości geograficznej to rośliny owadopylne. Owady przyczyniają się do plonowania roślin rolniczych i ogrodowych, takich jak: jabłonie, maliny, truskawki, brzoskwinie, czereśnie, dynie, papryki, marchew, cukinie czy zioła – bazylia, szałwia, rozmaryn, tymianek, koper i kolendra. 

– Akcja Książka za drzewo ma podwójny walor ekologiczny, nadaje nowe życie starym książkom i wpływa na zazielenianie otoczenia. Zapraszamy do zakupu książek, odbierania sadzonek i sadzenia drzew – mówi marketing manager Galerii Sfera Dagmara Gąsiorek.

Szczegóły akcji znajdują się na profilu www.facebook.com/Ksi%C4%85%C5%BCka-za-drzewo-109072528173706.

źródło: Fundacja Ekologiczna Arka i Galeria Sfera

organizator
Arka Fundacja Ekologiczna
ul. Kosmiczna 15 b, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338194653, 609333504
mail: fundacjaarka@fundacjaarka.pl   strona internetowa: fundacjaarka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała