Książki

Książka za drzewo

  •  Galeria Sfera
    ul. Mostowa 5,
  • Wstęp wolny

Co mają wspólnego drzewa owadopylne z książkami z drugiej ręki? Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Książka za drzewo - organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka w partnerstwie z Galerią Sfera - udowadnia, że bardzo wiele. Już 10 września odwiedzający Sferę będą mogli wziąć udział w kiermaszu, w którym za zakup 5 książek otrzymają sadzonkę wybranego drzewka – jarzębiny, dzikiej jabłoni, śliwy lub czeremchy.

Inicjatywy Galerii Sfera i Fundacji Arka, które ratując używane książki, pomagają również ludziom, zwierzętom czy środowisku, są dobrze znane mieszkańcom Podbeskidzia. Jedną z nich jest akcja Książka za drzewo, w której uczestnicy z całej Polski przyczynili się do posadzenia już niemal 11 tysięcy drzew. Już 10 września (sobota) w foyer Galerii Sfera II, wszyscy chętni będą mogli ponownie pomóc naszej planecie oraz pobliskim ośrodkom opiekuńczym.

- Po sukcesie pierwszej edycji kwietniowej akcji Książka za drzewo, wracamy z kolejnym wydarzeniem, licząc na równie duże zainteresowanie mieszkańców regionu. Tym razem, wzorem kwietniowego kiermaszu, dla pierwszych 100 osób, które kupią minimum 5 książek, przygotowaliśmy sadzonki drzewek owadopylnych. Wiemy, jak duże znaczenie mają one dla środowiska naturalnego i bioróżnorodności, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do zasilenia swoich domowych biblioteczek, odebrania sadzonki i zasadzenia własnego drzewa – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

Otaczanie się roślinami i dbanie o nie już od kilku lat jest bardzo popularną formą spędzania czasu, która jednocześnie korzystnie oddziałuje na nasze zdrowie i środowisko naturalne. W szereg czynności związanych z opieką nad roślinami warto włączyć także sadzenie drzew – mają one niebagatelny wpływ na otoczenie i klimat. Zbadano bowiem, że pomagają w budowaniu relacji międzyludzkich, działają uspokajająco, a także sprawiają, że jesteśmy bardziej kreatywni. Co więcej, drzewa oczyszczają wodę, glebę i powietrze, redukując emisję gazów cieplarnianych. Wreszcie, wspólne sadzenie drzew, np. z dziećmi, ma walor edukacyjny – uczy najmłodszych dbania o najbliższe otoczenie i uświadamia ich, jak działają procesy zachodzące w naturze.

- Troska o środowisko naturalne jest nam szczególnie bliska. Od lat wdrażamy rozwiązania, których celem jest minimalizacja negatywnego wpływu dotycząca zmian klimatycznych. Realizujemy strategię i politykę środowiskową, dbając o zasady odpowiedzialności i troski o planetę, koncentrujemy się na odpadach i zanieczyszczeniach, wyczerpywaniu się zasobów, emisji gazów cieplarnianych i zmianie klimatu.  Dlatego z radością łączymy siły z Fundacją Arka, organizując ponownie akcję Książka za drzewo– dodaje Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii Sfera.

organizator
Arka Fundacja Ekologiczna
ul. Kosmiczna 15 b, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338194653, 609333504
mail: fundacjaarka@fundacjaarka.pl   strona internetowa: fundacjaarka.pl


Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała