Królowa Swingu Na zdjęciu plakat Królowa Swingu z wizerunkiem Marii Koterbskiej
Muzyka

Królowa Swingu

  •  plac Ratuszowy
  • Wstęp wolny

Koncert Królowa Swingu to wyjątkowe, jubileuszowe wydarzenie, które ma uświetnić setną rocznicę urodzin Marii Koterbskiej przypadającą dokładnie tego dnia. Nie tylko wspaniałe piosenki Marii Koterbskiej usłyszymy podczas jubileuszowego koncert, na nowo zaaranżowanym utworom towarzyszyć będą wyjątkowe projekcje przygotowane na podstawie prywatnego archiwum artystki. Café Maria w altance w Parku za Ratuszem serwować będzie słynny sernik pani Marii oraz specjalnie stworzoną na ten wieczór mieszankę kawy

13 lipca o godzinie 20.00 na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej odbędzie się koncert piosenek Marii Koterbskiej - najsłynniejszej bielszczanki, nazywanej królową swingu. To wyjątkowe spotkanie muzyczne przygotowane dokładnie w 100. rocznicę urodzin artystki jest hołdem dla jej wyjątkowego stylu muzycznego i osobowości artystycznej. 

Koncert poprowadzi syn Marii Koterbskiej, znany i lubiany aktor Roman Frankl, a na scenie ustawionej na placu Ratuszowym pojawią się znakomici artyści: Anna Dereszowska, Maja Golec, Iwona Loranc, Alicja Majewska, Kasia Moś, Katarzyna Polewany, Włodzimierz Korcz i Czesław Majewski. Artystom towarzyszył będzie zespół muzyczny pod dyrekcją Krzysztofa Maciejewskiego. Jako support wystąpi Paweł Mikler Trio - w składzie Paweł Mikler, Eugeniusz Kubat i Alan Kuc - które o godz. 20.00 rozgrzeje publiczność swoim energetycznym występem.

Podczas koncertu usłyszymy największe przeboje Marii Koterbskiej - artystki, której piosenki nuciła cała Polska - Karuzela, Brzydula i rudzielec, Augustowskie noce, Serduszko puka w rytmie cha-cha, Bo mój chłopiec piłkę kopie, Parasolki, Do grającej szafy grosik wrzuć. To wszystko w nowych, bardzo współcześnie brzmiących aranżacjach. 

Koncert rejestrować będzie Telewizja Polska, która później zaprezentuje go telewidzom. Wieczór będzie miał niezwykłą oprawę wizualną, pokazane zostaną projekcje przygotowane na bazie archiwalnych, prywatnych nagrań z kamery 8 mm, które mąż Marii Koterbskiej Jan Frankl traktował jako dokumentację ich życia prywatnego, rejestrując ich wspólne chwile od późnych lat 40. XX w. Te filmy nigdzie wcześniej nie były prezentowane, widzowie koncertu Królowa Swingu zobaczą je jako pierwsi!

Organizatorem koncertu jest Bielskie Centrum Kultury noszące imię Marii Koterbskiej. We wnętrzu siedziby BCK przy ul. Juliusza Słowackiego 27 działa od roku Café Maria – kawiarnia dedykowana pamięci Marii Koterbskiej, eksponująca pamiątki z domu pani Marii i serwująca wspaniały sernik wg osobistego przepisu artystki, którym zachwycali się wszyscy goszczący u niej. Właśnie ten słynny sernik pani Marii Café Maria serwować będzie przy okazji koncertu Królowa Swingu w plenerze – w altance w Parku za Ratuszem. Tam będzie można także napić się pysznej kawy – specjalnej mieszanki palonej dla Cafe Maria.

Tego koncertu i atrakcji mu towarzyszących nie można przegapić!

W związku z organizacja koncertu będa ograniczenia ruchu na placu Ratuszowym. Już od 6 lipca od godziny 6.00 do 11 lipca do godziny 16.00 wyłączona z ruchu będzie końcówka placu Ratuszowego - na wysokości wejścia do Ratusza - na potrzeby budowy sceny koncertowej. Natomiast od 11 lipca od godziny 16.00 do 14 lipca do godziny 0.00 wyłączony z ruchu będzie cały plac Ratuszowy.

Organizatorem wydarzenia jest Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Również 13 lipca w południe przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej zostanie odsłonięty pomnik Marii Koterbskiej autorstwa Lidii Sztwiertni. Decyzję w sprawie takiego uhonorowania sławnej bielszczanki w lutym tego roku podjęła Rada Miejska Bielska-Białej.

Wielka dama polskiej piosenki, zwana królową swingu urodziła się 13 lipca 1924 roku w Białej. Zmarła trzy lata temu w Bielsku-Białej, całe życie była związana z naszym miastem.

Naturalnej wielkości figura artystki stanie przed Teatrem Polskim nieprzypadkowo. To tu bowiem Maria Koterbska niejednokrotnie występowała, a nawet stawiała pierwsze artystyczne kroki.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, kasa w pokoju nr 14, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała