Konstytucja 3 maja Na zdjęciu plakat wystawy
Galerie

Konstytucja 3 maja

  •  Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich
    ul. Żywiecka 302
  • Wstęp wolny

 Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 maja,.Mikra zaprezentuje wystawę poświęconą ustawie zasadniczej

3 maja o godz. 12.00 na Facebooku Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich https://www.facebook.com/domkulturymikuszowice oraz na kanale YouTube zaprezentowana zostanie wystawa edukacyjna, pomagająca w nauce i zrozumieniu historii, składającą się z 12 plansz, przygotowaną przez pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Będzie można ją zobaczyć w sali widowskowej do końca czerwca, jeśli obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną na to pozwolą.

O wystawie:

Historię wystaw, poświęconych Konstytucji 3 Maja, zawdzięczamy jednemu człowiekowi, bibliofilowi i kolekcjonerowi  z Warszawy, panu Wojciechowi Kochlewskiemu.

Od wielu lat krzewi on tę szlachetną ideę a wraz z pojawieniem się w 2004 roku pierwszej wystawy, czyli przez ostatnie siedemnaście lat, czyni to ze szczególnym rozmachem i zaangażowaniem.

Nastał taki czas, kiedy nasze życie dalekie jest od normalności. Sfera kultury, aby choć w okrojonej skali przetrwać ten trudny okres, przeniosła się do Internetu.  Możemy wirtualnie zwiedzać wystawy, słuchać koncertów, oglądać filmy. Nie zmienia to faktu, że bezustannie drąży nas tęsknota za bezpośrednim kontaktem z widzem czy słuchaczem.

W latach 2004-2019 wystawy były odwiedzane przez zainteresowanych. Zawierały starodruki, z pierwodrukiem Konstytucji na czele, druki z epoki sprzed i po 3 maja 1791 r., pamiątki, plakaty, medale, wyroby rzemiosła artystycznego, ulotki, wydawnictwa XIX i XX wieczne, upamiętniające to wydarzenie. Zawsze towarzyszyły temu wykłady, a niekiedy nawet mini sesje naukowe.

W 2016 roku, z inicjatywy pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, powstała wystawa składająca się z 12 plansz, w dużym i małym formacie. Od tej pory dociera ona do różnych miejsc, mniejszych lub większych instytucji kultury. Prezentowana była także poza granicami kraju - na Litwie, w Okręgu Wileńskim.

Cieszymy się, że w Bielsku-Białej  będzie to  już trzecia odsłona tego wydarzenia, po wystawie w Książnicy Beskidzkiej [2012] i w Domu Kultury w Olszówce [2020].

Dziękujemy Dyrekcji Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich - za życzliwe przyjęcie wystawy.

W imieniu organizatorów
Cezary Kozak
Prezes Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie

organizator
Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich
ul. Żywiecka 302, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338163457, 509850057
mail: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: https://www.facebook.com/domkulturymikuszowice/


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała