Ewa Jędryk-Czarnota: Kolor kobiety Plakat zapowiadający wystawę malarstwa Ewy Jędryk-Czarnoty
Galerie

Ewa Jędryk-Czarnota: Kolor kobiety

  •  Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
    ul. Słowackiego 17
  •  Wstęp: wstęp wolny, limit miejsc

Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Jędryk-Czarnoty w Galerii Na Piętrze

11 marca br. o godz. 17.00 Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz zaprasza do Galerii Na Piętrze na wernisaż wystawy malarstwa Ewy Jędryk-Czarnoty: Kolor kobiety. To nastrojowe spotkanie ze sztuką zmysłową i pełną kolorów – kolorów kobiety. Wystawa stanowi studium kobiecości, apoteozę kobiecego piękna, subtelności i wdzięku. 

Ewa Jędryk-Czarnota urodziła się w Sosnowcu. Studiowała na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskując w 1987 roku. Po studiach zajmowała się tkaniną artystyczną, projektowaniem wnętrz i pracą dydaktyczną z młodzieżą. Później zajęła się głównie malarstwem. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Życie twórcze i osobiste dzieli pomiędzy dwa domy – rodzinny Sosnowiec i wioskę Bystra koło Żywca.

W centrum zainteresowań Ewy Jędryk-Czarnoty znajduje się przede wszystkim kobieta i to ona jest bohaterką wszystkich prezentowanych w Galerii Na Piętrze obrazów. W każdym z nich malarka uchwyciła wewnętrzne i zewnętrzne piękno malowanych postaci. Bohaterki tych dzieł, namalowane w pięknych sukniach, zakryte woalami, w okazałych i zdobnych kapeluszach, zdają się być z zupełnie innej epoki; są bardzo współczesne „z krwi i kości" - silne, pewne siebie i swojego uroku, epatujące zmysłowością. W każdej z nich tkwi też jakaś, uchwycona przez artystkę, tajemnica.

Trafnie kiedyś napisała poetka Marta Fox, że kobiety z obrazów Ewy Jędryk-Czarnoty najpełniej łączą sferę materii i ducha, są ziemskie i niebiańskie jednocześnie" oraz, że są „grzechu winne i grzechu wart".

Artystka o wystawie Kolor kobiety: Moje kobiety żyją. Każdą z nich nazwałam, każdy obraz ma swój tytuł, który sugeruje sens mojego przesłania. Obrazy: Cierpliwa, Nieśmiała, Bezpieczna, Tuli-Panna, Jesienna Nostalgia, Protektorka, zawierają zawsze jakiś element naprowadzający. Mam pamięć szczegółów, które potem nanoszę na obraz. Jako kobieta znam nasze troski, marzenia, naszą wewnętrzną delikatność i bogactwo duszy. One należą do pewnej rzeczywistości, którą staram się również namalować, ale nie wprost. Pewne elementy są dla tej rzeczywistości szczególne, jak np. ogród i w ogóle natura, stąd owoce, zwierzęta, rośliny. To wszystko stanowi tło naszego życia.”

organizator
Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
ul. Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125886
mail: kubiszowka@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: www.mdk.beskidy.pl

https://www.facebook.com/kubiszowka

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała