Klub książki - Zyta Rudzka: Tkanki miękkie Na zdjęciu plakat Klubu książki
Książki

Klub książki - Zyta Rudzka: Tkanki miękkie

  •  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
    ul. Komorowicka 48
  •  Wstęp: on-line

36. spotkanie w ramach Klubu książki

Na 36. spotkanie Klubu Książki zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej. Tematem dyskusji będzie książka Zyty Rudzkiej Tkanki miękkie. Zdalne spotkanie odbędzie się 24 luty 2020 r. o godz. 16.30 (link do sesji zostanie podany przed spotkaniem). Prowadzenie: Jarosław Hess

O autorze
Zyta Rudzka (ur. 10 października 1964 w Warszawie) – polska pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, psycholog, absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej (1991).
Debiutowała jako poetka wierszem Ludzie ("Południowa Wielkopolska", 1985, nr 8). Jest laureatką Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka. Oparty na jej scenariuszu film „Erna Rosenstein. Wieczność dla Nikogo” został nagrodzony na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie (1995). Teatralna realizacja jej sztuki "Cukier Stanik" w reż. Agaty Puszcz zdobyła Nagrodę Gold Remi w Worldfest Independent Film Festival w Houston, 2016.
Jej twórczość była tłumaczona na niemiecki, rosyjski, francuski, czeski, włoski, angielski, chorwacki i japoński.

O książce
Że jej powieści są jak misterne układanki – rzecz oczywista. Że uwielbia nieoczywistych bohaterów – to jasne. Że znakomicie pogrywa sobie z nami za pomocą języka – też. Ach, ta Rudzka, kiedy już wydaje nam się, że wiemy, czego się po niej spodziewać, i tak zaskoczy. Rzuci nas na podłogę, potarmosi i poskacze nam po głowie. Ale spokojnie – to wszystko za pomocą literatury. 
U Rudzkiej na początku jest słowo. Od niego się zaczyna, za nim idą bohaterowie, ich światy i historie. To nie jest przezroczysty, idący na rękę naszemu lenistwu sposób opowiadania. Słowa tu nie płyną, raczej zastawiają na nas kolejne zasadzki. Potykamy się o nie, zastanawiając się nad ich znaczeniem. Rudzka chce, żebyśmy podnosili kolejne zdania do oczu, oglądali je ze wszystkich stron. 
Tym razem zaczyna się od zdania: "To chyba z tydzień, jak moja żona chciała się zabić, umieranie jak umieranie – ogłady w tym żadnej”. Kim jest mężczyzna, który je wypowiada? Czy jest aż tak bezlitosny, czy tylko taki chce się wydawać? Rudzka postanowiła się dowiedzieć, poznać go. A przy okazji prześledzić los kobiety, której cierpienie ledwie w jego słowach prześwituje. Może było ich więcej, tych kobiet, które dla bohatera są jedynie tłem? Mężczyzna woli je trzymać poza swoim polem widzenia. 
No dobrze, przedstawmy go. Oto doktor Ludwik Prokopiuk. Starzejący się lekarz, pediatra nieznoszący dzieci i wyliniały Don Juan. „Z określeniem »mężczyzna« bym nie przesadzał” – stwierdza. Wycofany, milczący, odrzucony przez żonę, samotny. O uczuciach nie mówi, w zasadzie nie ma zresztą o czym, bo przecież niczego nie przeżywa. Dajcie spokój – „przeżywanie” to jakieś babskie wymysły. Tylko z jakiegoś powodu nocami nie może spać, dnie spędza przy barze w Bristolu. Choć nawet ten Bristol to upadek, wystarczy wspomnieć, jak traktowano tam jego dziada i ojca, a jak traktowany jest on. Cała historia Ludwika to historia upadku. 
Co jakiś czas jedzie na wieś, gdzie odwiedza swojego ojca Michała, też lekarza. Ojciec irytuje syna, szczególnie gdy na starość plączą mu się pamięć i język, gdy udaje, że nie słyszy, co się do niego mówi, i cały czas snuje własną opowieść. W zniedołężniałym ojcu Ludwik dostrzega siebie. 
Rudzka mówi, że Tkanki miękkie to powieść o tajemnicy. Ale unika patosu. Ludwik może i jest nieszczęśnikiem, ale jakże zabawnym. W swym ironicznym podejściu do siebie i świata potrafi być ujmujący. A gdy na chwilę się zagapi, orientuje się nagle, że został bohaterem love story. No trudno, zdarza się.
 

organizator
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338124577, 338126951
mail: biblioteka@pbw.bielsko.pl   strona internetowa: www.pbw.bielsko.pl

poniedziałek - piątek: godz. 9.00-19.00; sobota: godz. 9.00-14.00
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała