Kalendarz Beskidzki 2023 Okładka wydawnictwa
Książki

Kalendarz Beskidzki 2023

  •  Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia
    ul. Krasińskiego 5a/10
  •  Wstęp: wg cennika

Ukazał się Kalendarz Beskidzki AD 2023 wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Rocznik otwierają dzieła sztuki malarskiej stałej współpracownicy Kalendarza Beskidzkiego Agnieszki Nowinskiej, uhonorowanej w październiku 2022 Złotym Medalem Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu. Są tam także wspaniałe prace plastyczne jej uczniów z Klubu Seniora Krakus w Polsko-Słowiańskim Centrum w Nowym Jorku.

W rozdziale Z rodzinnego albumu Mirosław Miodoński pisze o rodzie Saganów, a Magdalena Legendź o potomkach słynnego zaolziańskiego poety i nauczyciela Jana Kubisza. Prof. Marek Bernacki opowiada o swych przodkach, którzy po wojnie osiedli w Starym Bielsku. Józef Ćwiertka pisze natomiast o swym bracie Józefie i jego życiowych losach. Katarzyna Żaczek opowiada o tragedii żołnierzy Bartka, zamordowanych w Barucie na Śląsku. O zarzeckiej tragedii ludzi, którym woda z Jeziora Goczałkowickiego zniszczyła życie, pisze Wojciech Kiełkowski. O wybitnych postaciach związanych z Beskidami (Richardzie Pipesie i Janie Smeterlinie) opowiadają Szymon Broda i Andrzej Kucybała. Z prof. Rafałem Matyją rozmawia Tomasz Wawak, a z prof. Kazimierzem Ślęczką dr Jolanta Trela-Ptaszyńska - szefowa Śląskiego Oddziału SPP. Małgorzata I. Skórska rozmawia natomiast z Barbarą Stuhr, wybitną bielską skrzypaczką, żoną i matką słynnych aktorów - Jerzego i Macieja. Jest także mnóstwo tekstów o innych znanych i mniej popularnych artystach plastykach, tancerzach, muzykach, aktorach, konserwatorach zabytków, filmowcach i ich nauczycielach - pisze redaktor KB Jan Picheta.

Promocje KB odbędą się
12 stycznia o g. 17.00 w bielskiej Kubiszówce przy ul. Słowackiego - W programie spotkania, które tradycyjnie poprowadzi redaktor naczelny periodyku Jan Picheta, rozmowy z autorami artykułów oraz antrakty muzyczne.

18 stycznia o g. 17.00 w Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, w programie spotkanie z autorami tekstów, przeplatane utworami muzycznymi w wykonaniu lokalnych artystów: Małgorzaty Langner-Giemzy - wokal, Anny Majeranowskiej-Widomskiej - wokal, Michała Czulaka - wokal i Doroty Zaziąbło - akompaniament oraz Niny Kumorek - śpiew, Adama Penkały - gitara i Joanny Moore Moore -wiolonczela.

Kalendarz jest do nabycia w siedzibie wydawcy (ul. Krasińskiego 5 A w Bielsku-Białej) oraz w księgarni Klimczok w domu handlowym o tej samej nazwie. Podczas promocji będzie można nabyć kalendarz w promocyjnej cenie 30 zł.

organizator
Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia
ul. Krasińskiego 5a/10, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338220529
mail: gstaniszewska@przyjacielebb.bielsko.pl   strona internetowa: www.przyjaciele.podbeskidzie.pl


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała