Kalendarz Beskidzki 2023 Okładka wydawnictwa
Książki

Kalendarz Beskidzki 2023

  •  Spółdzielcze Centrum Kultury Best
    ul. Jutrzenki 18,
  •  Wstęp: 10 zł

Ukazał się Kalendarz Beskidzki AD 2023 wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Promocja Kalendarza Beskidzkiego – spotkanie z autorami, redaktorami i bohaterami rocznika wydanego po raz 57. Od 2011 roku kolejne roczniki przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Wystąpią wokalistka Nina Kumorek oraz gitarzysta Adam Penkała z zespołem, wykonają projekt Renaty Kumorek Słowa ubrane w piosenkę. Wstęp za płatnymi zaproszeniami w cenie 10 zł, które są do odbioru w SCK Best do 12 kwietnia.

Rocznik otwierają dzieła sztuki malarskiej stałej współpracownicy Kalendarza Beskidzkiego Agnieszki Nowinskiej, uhonorowanej w październiku 2022 Złotym Medalem Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu. Są tam także wspaniałe prace plastyczne jej uczniów z Klubu Seniora Krakus w Polsko-Słowiańskim Centrum w Nowym Jorku.

W rozdziale Z rodzinnego albumu Mirosław Miodoński pisze o rodzie Saganów, a Magdalena Legendź o potomkach słynnego zaolziańskiego poety i nauczyciela Jana Kubisza. Prof. Marek Bernacki opowiada o swych przodkach, którzy po wojnie osiedli w Starym Bielsku. Józef Ćwiertka pisze natomiast o swym bracie Józefie i jego życiowych losach. Katarzyna Żaczek opowiada o tragedii żołnierzy Bartka, zamordowanych w Barucie na Śląsku. O zarzeckiej tragedii ludzi, którym woda z Jeziora Goczałkowickiego zniszczyła życie, pisze Wojciech Kiełkowski. O wybitnych postaciach związanych z Beskidami (Richardzie Pipesie i Janie Smeterlinie) opowiadają Szymon Broda i Andrzej Kucybała. Z prof. Rafałem Matyją rozmawia Tomasz Wawak, a z prof. Kazimierzem Ślęczką dr Jolanta Trela-Ptaszyńska - szefowa Śląskiego Oddziału SPP. Małgorzata I. Skórska rozmawia natomiast z Barbarą Stuhr, wybitną bielską skrzypaczką, żoną i matką słynnych aktorów - Jerzego i Macieja. Jest także mnóstwo tekstów o innych znanych i mniej popularnych artystach plastykach, tancerzach, muzykach, aktorach, konserwatorach zabytków, filmowcach i ich nauczycielach - pisze redaktor KB Jan Picheta.

organizator
Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia
ul. Krasińskiego 5a/10, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338220529
mail: gstaniszewska@przyjacielebb.bielsko.pl   strona internetowa: www.przyjaciele.podbeskidzie.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała