Teresa Dudek Bujarek zaprasza na wystawę Jerzego Leskiego
Muzea

Jerzy Leski: plakaty

  •  Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
    ul. Wzgórze 16
  •  Wstęp: wg cennika

Kolejna prezentacja przygotowana w ramach projektu Złap kontakt ze sztuką – wypatrzone w magazynie – w 2020 r. w całości poświęconego jubileuszowi 75-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej, to pokaz autorskich plakatów Jerzego Leskiego.

Projektant wybrał Bielsko-Białą, jako swoje miejsce do życia. Pochodził z Zawiercia, gdzie urodził się w 1922 r. Jako młody człowiek pracował na kolei, a w latach II wojny światowej związany był z ruchem oporu (ps. Kolejarz). Na przełomie lat 40. i 50. XX w. studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego pierwsze prace plastyczne powstawały we współpracy z wykładowcami. Były to dekoracje malarskie w kościołach rzymskokatolickich i cerkwiach prawosławnych. Równolegle podjął się opracowania scenografii do spektaklu Zając w tarapatach w Państwowym Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

Artystyczne działania Jerzego Leskiego skoncentrowane były przede wszystkim na projektowaniu architektury wnętrz. Organizował przestrzenie różnego typu obiektów od handlowych (np. sklepy Polsrebro i Polski Len w Bielsku-Białej), usługowych i restauracyjnych, przez kinowe, kulturalne (np. Bielskie Centrum Kultury, Dom Kultury „Włókniarzy”), socjalne (domy wczasowe), biurowe (np. siedziba NOT-u w Bielsku-Białej), po przemysłowe na terenie niemal całego kraju, od gór po morskie wybrzeże. Jest on także autorem prostego w formie Pomnika Lotników przy placu Żwirki i Wigury w mieście nad Białą.

W polu jego zainteresowań była szeroko pojęta sztuka użytkowa. Ściśle współpracował z zakładami przemysłowymi w Czechowicach i Bielsku-Białej, dla których przygotowywał koncepcje lamp, latarek i odkurzaczy.

Kolejnym zakresem jego twórczej aktywności było projektowanie graficzne. Opracował  logo ok. 20 firm z różnych branż, m.in. znaku okolicznościowego 25-lecia lokalnego Oddziału ZPAP. Zaprojektował formy plastyczne wielu katalogów, afiszy, zaproszeń, druków ulotnych oraz plakatów: teatralnych, konkursowych, poświęconych wystawom sztuki, wydarzeniom rocznicowym i okolicznościowym (Dni Bielska-Białej) oraz aktualnym zagadnieniom związanym z dbałością o czystość i środowisko naturalne. Wszystkie pomysły przygotowywał ręcznie, najpierw w rysunkowych projektach, podmalowywanych akwarelą lub gwaszem. Czasem sięgał po nowoczesne – jak na lata 60. XX w. – kolaże i fotomontaże, dopełniając nimi typograficzne znaki. Posługiwał się prostą, skondensowaną formą graficzną z wysublimowaną symboliką, dopełnioną niezwykle wycyzelowanym liternictwem. Plakaty i katalogi powstałe według jego autorskich koncepcji są jednymi z nielicznych zachowanych prac. Dają one możliwość poznania jego twórczego warsztatu i artystycznych umiejętności.

Drugim, ważnym polem aktywności Jerzego Leskiego było zarządzanie ZPAP, najpierw Oddziałem, a następnie Okręgiem w Bielsku-Białej. Był „ojcem” otwartego w 1960 r. Pawilonu Wystawowego ZPAP (ob. Galeria Bielska BWA), który stał się miejscem tętniącym życiem artystyczno-kulturalnym i towarzyskim, niezależnie od braku instytucjonalnego zaplecza i stałego źródła finansowania. Pawilon wybudowany ze środków miejskich (pierwszy tego typu obiekt w powojennej Polsce) szybko okazał się zbyt mały w stosunku do potrzeb. Przy udziale Jerzego Leskiego zrodziła się koncepcja wzniesienia całkowicie nowego, wielopoziomowego i wielofunkcyjnego Domu Plastyka, niestety, niezrealizowana z uwagi na zmiany administracyjne i powstanie województwa bielskiego.

Ważnym elementem jego działalności było utworzenie w 1972 r. w Bielsku-Białej stanowiska Naczelnego Plastyka Miasta (trzeciego w Polsce po Słupsku i Warszawie) i wieloletnie, społeczne pełnienie tej funkcji. Był także członkiem jury „Bielskiej Jesieni”, rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Kultury. Zawsze życzliwy wobec koleżanek i kolegów plastyków, pomagał i doradzał w wielu zawodowych i życiowych sprawach. Zmarł w 1997 r. w Bielsku-Białej.

Oprac. TDB

tekst ze strony:

https://muzeum.bielsko.pl/pl/plan_wydarzen/wydarzenie/jerzy-leski-plakaty

Teresa Duedek Bujarek zaprasza na wystawę:

https://www.youtube.com/watch?v=seflb8-cGYA&feature=youtu.be

organizator
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338111035
mail: sekretariat@muzeum.bielsko.pl   strona internetowa: www.muzeum.bielsko.pl

godziny otwarcia: wt., sob. 9.00–15.00, śr.–pt. 9.00–16.00, niedz. 10.00–18.00, pon. nieczynne
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała