Jarosław Gewinner: Babel Na zdjęciu praca Jarosława Gewinnera Stone
Galerie

Jarosław Gewinner: Babel

  •  Galeria PPP
    Rynek 27
  • Wstęp wolny

Rysunki graficzne.

Jarosław Gewinner urodził się 30 listopada 1978 roku w Bielsku-Białej. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej oraz Instytutu Sztuki w Cieszynie Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Licencjat uzyskał z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Józefa Knopka (2003), natomiast tytuł magistra sztuki w pracowni malarstwa prof. Lecha Kołodziejczyka (2006). Należy do bielskiego okręgu ZPAP od 2020 roku.
Jego artystycznymi mediami są malarstwo olejne i akrylowe oraz rysunek tuszem, w których podejmuje tematykę surrealistyczną wzbogaconą o elementy abstrakcji. Odkąd pamięta uwielbiał rysować i malować. Całymi godzinami mógł siedzieć nad kartką papieru, skrupulatnie tworząc miasta z wieloma detalami, panoramy z setkami ludzików, pojazdy i inne dziwne machiny. Skupianie się na detalu i wypełnianiu płaszczyzny tysiącami kresek, kropek i plam to jego artystyczne DNA. Najbardziej cieszy go praca stworzona od najdrobniejszego szczegółu do całej dużej kompozycji. Działa bez ustalonego planu i często sam jest zaskoczony tym, co podpowiada mu umysł na kolejnych etapach. Plany przenikają się, tworząc perspektywę, z której wyłania się przestrzenny, wielowymiarowy świat.

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała co roku pod hasłem Nowościii prezentuje twórczość artystów, którzy są nowymi członkami ZPAP. W styczniu 2021 r.w związkowej Galerii PPP, mieszczącej się w kamienicy Rynek 27, prezentowane były m.in. prace Jarosława Gewinnera. Poniżej prezentujemy wypowiedź artysty z tamtej wystawy.

- Do Związku Polskich Artystów Plastyków należę od 2020 r. Mam zaszczyt brać udział w pierwszej wystawie związkowej. Prezentuję jeden z nurtów, jakim się param. Maluję, ale od paru lat zajmuję się też rysunkiem. Robię cykl surrealistycznych prac, niektóre nawiązują do świata przyrody, inne do świata industrialnego czy magicznego – mówi Jarosław Gewinner. - Do związku przystąpiłem, żeby się rozkręcić w pokazywaniu prac w Bielsku-Białej, ponieważ dotąd rysowałem bardziej dla siebie. Chcę to pokazywać, widzę, że to się podoba. Przyjemnym jest też spotkanie w przestrzeni galeryjnej. Chcę przynależeć do środowiska, a nie siedzieć w domu, w zamknięciu, i tworzyć dla siebie czy znajomych – dodaje plastyk.

organizator
Galeria PPP
Rynek 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 602323345
mail: zpapbielsko@gmail.com   strona internetowa: http://zpap.bielsko.pl/

galeria czynna pn. - pt. w godz. 12.00-16.00 i na telefon 602323345
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała