Jacek Boczar: Dzień z życia mima  Na zdjęciu jedn z prac
Galerie

Jacek Boczar: Dzień z życia mima

  •  Galeria na Płocie
    przy przystanku autobusowym Grodziec Zagóra, Grodziec
  • Wstęp wolny

Dzień z życia mima to zestaw zdjęć składający się na opowieść o zwyczajnym dniu ulicznego artysty. Autor zapisuje wybrane chwile z codzienności Rafała Śpiewaka - aktora i performera, lubującego się w tworzeniu demonicznych wcieleń.

Fotograf zaczyna zdjęcia w prywatnym mieszkaniu bohatera w momencie, gdy mim maluje twarz i zakłada kostium. Towarzyszy mu w drodze do pracy, w codziennych spotkaniach, występach na Rynku Głównym w Krakowie, po czym odprowadza go do domu. Dokumentacja kończy się w chwili, gdy mim zmywa makijaż i wychodzi z wykreowanej roli.

Zdjęcia powstają w ten sposób przez kilkanaście dni. Wybrane kadry z cyklu to  subiektywny zapis pojedynczego dnia z życia mima. Cykl pozwala zajrzeć za kulisy jego pracy, przenosząc widza w świat tajemniczego, ulicznego artysty.

Jacek Boczar (ur. 1986) - Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademii Fotografii w Krakowie. Stypendysta Prezydenta Miasta Tychy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Dolnośląskim. Członek Tyskiego i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Współpracował z Katowickim Oddziałem Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się również w Dzienniku Zachodnim, Górnośląskim Informatorze Kulturalnym, w kalendarzach i programach teatralnych. Pracował jako asystent studia w Akademii Fotografii w Krakowie. Przez cztery lata prowadził własną firmę reklamową. W tym czasie projektował plakaty, okładki płyt i broszury informacyjne. Prowadził warsztaty dla Akademii Slow Managemant w ramach programu Culture Pro w Krakowie, warsztaty fotografii kreacyjnej w czasie Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej w Kazimierzu nad Wisłą, oraz warsztaty z kolażu fotograficznego w Visual Arts Gallery w Łodzi. Jest pomysłodawcą i kuratorem Leśnej Galerii Sztuki przy festiwalu Srogie Granie w Mysłowicach. Jego zdjęcia były nagradzane w wielu ogólnopolskich konkursach fotograficznych (m. in. Grand Prix 23. Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu REMIS w Ostrowie Wielkopolskim, oraz Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i Państwowego Instytutu Badawczego O!Znaki Pracy w Warszawie).

Pasjonuje go tworzenie zdjęć kreacyjnych wraz z różnymi metodami ich przetwarzania. Realizuje autorskie projekty związane z fotografią portretową i inscenizowaną. Doskonali swój warsztat fotografii analogowej, oraz obróbki odbitek, szczególnie w zakresie stosowania techniki gumy dwuchromianowej i kolażu.

Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce (Tychy, Katowice, Kraków, Łódź, Wrocław, Kalisz, Zabrze, Świdnica, Rawicz, Krosno), Niemcy (Düsseldorf), Litwa (Wilno), Czechy (Ostrava), Bułgaria (Sophia), Węgry (Kiskunfélegyháza), Japonia (Kobe).

organizator
Galeria na Płocie
przy przystanku autobusowym Grodziec Zagóra, Grodziec


Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała