Jacek Baczak: Zapiski z nocnych dyżurów Na zdjęciu okładka książki
Książki

Jacek Baczak: Zapiski z nocnych dyżurów

  •  Wydawnictwo Wolno
    ul. Lipowa 14, Lusowo
  •  Wstęp: wg cennika

W 25. rocznicę uhonorowania prestiżową Nagrodą im. Kościelskich bielszczanina Jacka Baczaka ukazała się nowa edycja jego legendarnej książki Zapiski z nocnych dyżurów.

Jacka Baczaka nagrodzono za Zapiski z nocnych dyżurów w 1996 roku Nagrodą im. Kościelskich, a także m.in. Nagrodą Prezydenta Bielska-Białej. Książkę uznano za wydarzenie literackie. Zapiski przez wiele lat były niedostępne, osiągnęły jednak status książki legendarnej, kultowej. W nowej edycji publikacja ukazuje się nakładem Wydawnictwa Wolno z posłowiem prof. Dariusza Czai.

Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka to pierwsza w Polsce książka wprowadzająca do literatury tematykę Domu Pomocy Społecznej. To niezwykle aktualna i poruszająca opowieść o starości, chorobie i śmierci. Premierę jej nowego wydania odbyła się 5 lipca. Książka jest dostępna w hurtowniach i księgarniach w całej Polsce.

– Jesteśmy dumni, że do grona naszych autorów dołączył Jacek Baczak, autor świetnie przyjętych, znakomitych literacko Zapisków z nocnych dyżurów – mówi redaktor naczelny Wydawnictwa Wolno Jarosław Borowiec. – To książka ponadczasowa i niezwykle aktualna. Przejmująca i jednocześnie ascetyczna. Na pograniczu formy i literackich rodzajów spotyka się to, co dla Baczaka najistotniejsze: empatia, uważność, milczenie.

Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka to dziś książka niezwykle aktualna. Jak czytać ją w świecie śmiertelnych statystyk, w dobie starzejącego się społeczeństwa, a zarazem kultu młodego, pięknego ciała? Autor – choć nie udziela jednoznacznych odpowiedzi – stoi po stronie skupienia, współczucia, milczenia.

Jacek Baczak (ur. 1967) – prozaik, pracownik socjalny. Zapiski z nocnych dyżurów to przejmujący opis życia doświadczanego podczas pracy w Domu Pomocy Społecznej w Komorowicach. Próba zapisu spotkania ze starością, chorobą, samotnością i śmiercią. Na jej podstawie jego Zapisków powstał także spektakl Fragment nieistniejącego świata (2014). Autor mieszka w Bielsku-Białej.

organizator
Wydawnictwo Wolno
ul. Lipowa 14, 62-080 Lusowo strona internetowa: https://wydawnictwowolno.pl/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała