Irmina Staś: Powtórzenia - finisaż Na zdjęciu praca Irminy Staś
Galerie

Irmina Staś: Powtórzenia - finisaż

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  • Wstęp wolny

Finisaż w Galerii Bielskiej BWA

Format jest ważny – widz musi się cieleśnie skonfrontować z obrazem, stawić mu czoła – pisze Karol Sienkiewicz w katalogu wystawy o malarskich grach artystki Irminy Staś, o obrazach, w których punktem wyjścia jest ciało.

Dobiega końca wystawa malarstwa i tkaniny Irminy Staś pt. Powtórzenia. Czwartek, 27 maja br., będzie ostatnim dniem zwiedzania ekspozycji. Wydarzeniem dnia będzie wieczorny finisaż wystawy, podczas którego zaprezentowany zostanie pachnący jeszcze farbą drukarską katalog wystawy: Irmina Staś – Powtórzenia, który zaprojektowała i do druku złożyła Lucyna Wylon. Wydawnictwo zawiera esej Karola Sienkiewicza, w którym krytyk analizuje prezentowane na wystawie w Galerii Bielskiej BWA nowe cykle malarskie i obiekty tkaninowe Irminy Staś, które łączy element powtarzalności: Przekroje, Ornamenty oraz najnowszą serię zatytułowaną Chlorofil i krew.

Multiplikacja i uporządkowanie kompozycji powodują, że ciało – punkt wyjścia Ornamentów – ulega abstrakcji. Dopiero wtedy Staś zaczyna malarską grę, bada możliwości zestawień, sprawdza, jak zagrają na płótnie. O obraz w końcu tu chodzi. Bo dzieje się tu coś jeszcze, a czego doświadczyć można tylko w bezpośrednim kontakcie z obrazami Irminy Staś, wielkoformatowymi płótnami. Format jest ważny – widz musi się cieleśnie skonfrontować z obrazem, stawić mu czoła. Okazuje się bowiem, że te obrazy stawiają poznawczy opór. Wzrok nie może się uspokoić, jakby zepsuła się ostrość i nasz naturalny obiektyw wciąż się wyciągał i chował, nie mogąc się zdecydować. Gdyby nie ograniczenia blejtramu, ornamenty mogłyby rozciągać się w nieskończoność.
Karol Sienkiewicz, Powtórzenia, fragment tekstu w katalogu wystawy

Wydany przez Galerię Bielską BWA katalog Powtórzenia zawiera polską i angielską wersję językową. Esej Karola Sienkiewicza na temat twórczości Irminy Staś wzbogacony jest kolorowymi ilustracjami: 20 reprodukcjami prac artystki, które fotografował Norbert Piwowarczyk oraz 13 zdjęciami z wystawy autorstwa Krzysztofa Morcinka. Wydawnictwo w formacie 215 x 205 mm liczy 60 stron. Okładka została sklejona z dwóch kolorów papierów barwionych w masie – zielonego na zewnątrz i czerwonego wewnątrz, co nawiązuje do jednej z serii obrazów Irminy Staś, prezentowanych na bielskiej wystawie, Chlorofil i krew. Środek wydrukowany jest na wysokiej jakości papierze ekologicznym Munken Polar. Nakład limitowany – 200 egzemplarzy. Cena – 40 zł.
 

27 czerwca o godz. 18.00 widzów po wystawie oprowadzi Karol Sienkiewicz. Katalog zaprezentuje Lucyna Wylon, autorka projektu graficznego wydawnictwa. Dla uczestników finisażu wystawy Irminy Staś galeria przygotowała miłą niespodziankę – katalog dostępny będzie dla nich w obniżonej cenie 25 zł!
 

Karol Sienkiewicz – krytyk i historyk sztuki. Autor książek, m.in. Patriota wszechświata. O Pawle Althamerze (Karakter, 2017), Zatańczą ci, co drżeli. Polska sztuka krytyczna (Karakter, 2014). Pisze o sztuce w kwartalniku Przekrój.  W 2012 roku otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Finisaż wystawy, prezentacja katalogu:
Galeria Bielska BWA
Czwartek, 27 maja 2021, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Uwaga! Liczba widzów oraz uczestników spotkań zgodna z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia związanymi z reżimem sanitarnym w dobie pandemii. Obowiązujący limit osób przebywających jednocześnie w salach wystawowych:
Galeria Bielska BWA: górna sala – 17 osób, dolna sala – 9 osób
Willa Sixta: podziemie – 11 osób, parter – 13 osób.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, grupowy 2 zł (min. 10 osób), W niedziele i święta wstęp za złotówkę, w środy wstęp bezpłatny

Uwaga! W Galerii Bielskiej BWA obowiązują zasady i obostrzenia związane z bezpieczeństwem sanitarnym w czerwonej strefie, ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia. Możliwe jest zwiedzania wystaw w małych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (maseczki, dystans, dezynfekcja rąk).
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała