Stara Fabryka, ekspozycja stała, fot. Emilia Klejmont Na zdjęciu Stara Fabryka
Muzea

Industriada. Technika. To Was zaskoczy

  •  Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
    ul. Wzgórze 16
  •  Wstęp: wg cennika

11 września, godz. 12.00–20.00

12.00–20.00 otwarcie ekspozycji Starej Fabryki dla publiczności.

Efekt, jaki powstaje w wyniku żmudnego procesu technologicznego produkcji tkanin wełnianych, może zaskoczyć. Dlatego muzeum postanowiło rozbudować i unowocześnić końcową część ekspozycji stałej, prezentującą gotowe wyroby bielskiego przemysłu wełnianego. W nowych ekspozytorach, obok oryginalnych eksponatów, takich jak katalogi i próbniki tkanin, zaprezentowane zostaną w ciekawy sposób także barwne reprodukcje reklam, prospektów i fotografii.

12.00–20.00 Podróże kontemplacyjne. Wystawa malarstwa Iwy Kruczkowskiej-Król

Rozwój technologiczny Japonii jest nam szeroko znany. Był on możliwy dzięki zakorzenionej w tradycji kulturze pracy mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. O doświadczeniach artystki, postrzeganiu rzeczywistości i inspiracji ogrodem Japończyków do samorozwoju opowiada ekspozycja malarska Iwy Kruczkowskiej-Król.

12.00-13.30; 14.00-15.30; 18.00-19.30 Tkanina Was zaskoczy, specjalne oprowadzanie po ekspozycji w Starej Fabryce

Pojedyncze włókno od momentu ostrzyżenia owcy po założenie przez nas ubrania z tkaniny wełnianej przechodzi wyjątkową drogę, którą przedstawiono na ekspozycji w Starej Fabryce. Ten szalenie skomplikowany i czasochłonny proces, a także historia jego rozwoju zostaną pokazane podczas specjalnego oprowadzania.

12.00–15.00 Braku wyobraźni nie zastąpi doskonała technika, warsztaty rękodzieła dla dzieci.

Tytuł warsztatów dla najmłodszych jest cytatem z twórczości poety Mieczysława Jasturna, który świetnie wpisuje się w motyw przewodni Industriady 2021. Technika nie poszłaby do przodu, gdyby nie odwaga i wyobraźnia wynalazców. Podczas zajęć prowadzący będą zachęcać uczestników wydarzenia do jej poszerzania. 

12.00–20.00 Nowoczesne technologie naszych rodziców i dziadków, pokazy industrialnych filmów Bielska-Białej

Przemysł Bielska-Białej był jednym z bardziej innowacyjnych technologicznie w tej części Europy (motoryzacja, przemysł maszynowy, elektrotechnika, budowa szybowców). Fabryki posiadały ośrodki badawczo-rozwojowe, biura konstrukcyjne i laboratoria, które szukały nowych rozwiązań technicznych. Ich praca zostanie pokazana podczas projekcji filmów archiwalnych.

13.30 Z historii wodociągu i kanalizacji miasta Bielska, wycieczka architektoniczno-historyczna.

Ciekawym zagadnieniem dla dziejów miasta i przemysłu jest historia techniki sanitarnej. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez wodociągów i kanalizacji. Ale czy zawsze tak było? Wybrane aspekty rozwoju tej gałęzi inżynierii miejskiej zostaną przedstawione podczas wycieczki terenowej.  

18.00 Bielsko wyburzone…, wycieczka historyczno-architektoniczna

Rozwój cywilizacyjny i rozkwit technologii wymuszają zmiany urbanistyczne miast. W XX w. na ulicach pojawiły się samochody, z każdym rokiem było ich coraz więcej. Aby poszerzyć biegnącą przez centrum Bielska-Białej, łączącą aglomerację górnośląską z ośrodkami wypoczynkowymi w Beskidach, władze miejskie w latach 70. minionego stulecia zdecydowały o wyburzeniu szeregu budynków. Zniknęły wówczas m.in. tzw. wysoki trotuar z galerią handlową u podnóża Zamku Książąt Sułkowskich, a także kamienica i kilka budynków przemysłowych należących do ZPW Bewelana (dzisiaj siedziba Starej Fabryki). Uczestnicy wycieczki poznają historię miejsc, które zostały zniszczone w imię rozwoju technologii.

20.00 Zakończenie Industriady 2021.

organizator
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338111035
mail: sekretariat@muzeum.bielsko.pl   strona internetowa: www.muzeum.bielsko.pl

godziny otwarcia: wt., sob. 9.00–15.00, śr.–pt., niedz. 9.00–16.00, pon. nieczynne
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała