Joanna Korpiela-Jatkowska na zdjęciu Joanna Korpiela-Jatkowska
Muzyka

Galeria zmysłów w Willi Sixta: Bielskie Towarzystwo Muzyczne. Nieznane perły muzyki polskiej – Jan Sztwiertnia

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ul. Adama Mickiewicza 24,
  • Wstęp wolny

Dni Bielska-Białej. 70-lecie połączenia Bielska i Białej

W ciągu trzech letnich wieczorów w ogrodzie Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 można będzie dostarczyć wrażeń wszystkim zmysłom. Spacer po ogrodzie różanym pozwoli na delektowanie się zapachem kwiatów i ziół. Zmysł smaku zaangażowany będzie do rozpoznawania składników potraw i napojów przygotowanych na bazie
dzikich roślin. Podczas nocnego zwiedzania willi poznamy ciekawe fakty z historii oraz życia jej dawnych mieszkańców. Koncerty na świeżym powietrzu każdego wieczoru prezentować będą inny rodzaj muzyki. Ostatnim akordem będą animacje świetlne ożywiające nocą budynek willi i wyczarowujące bajkową scenografię ogrodu.

Bohaterem koncertu 1 września w Willi Sixta będzie Jan Sztwiertnia, bardzo zdolny, przedwcześnie zmarły w obozie koncentracyjnym Mauthausen kompozytor pochodzący z Hermanic koło Ustronia. Od 10. roku życia był wychowankiem Ewangelickiego Domu Sierot w Ustroniu. Józef Pilch – historyk i pisarz tak pisał o nim: Na organkach wygrywał każdą melodię, do innych instrumentów nie miał dostępu. Od 1925 roku Sztwiertnia był studentem Kolegium Nauczycielskiego w Cieszynie, w którym uczył się gry na skrzypcach oraz wiolonczeli; z tego okresu pochodzą pierwsze młodzieńcze kompozycje wokalne. W 1935 zapisał się do Szkoły Muzycznej w Cieszynie, gdzie zetknął się z Aleksandrem Brachockim, uczniem Ignacego Jana Paderewskiego oraz Tadeuszem Prejznerem. Jego kolegami szkolnymi byli znakomici artyści: Stanisław Hadyna, Antoni Poćwierz, Karol Stryja. Następnie został przyjęty do Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Jan Sztwiertnia nie zdążył wyjechać na studia do Paryża. W czerwcu 1940 roku został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a stamtąd, po selekcji, do Mauthausen-Gusen, gdzie 29 sierpnia 1940 r. zmarł.

Jan Sztwiertnia czerpał inspirację z natury. Zachwycał się beskidzkimi pejzażami, w przypływie twórczego natchnienia komponował. Prof. Ryszard Gabryś powiedział: (…) Był Sztwiertnia talentem miary szczególnej, bodajże najwięcej obiecującym z darowanych muzyce przez Ziemię Cieszyńską. Wielkości swojej z wyroków losu nie zdołał dopełnić. Po II wojnie światowej wdowa po Janie Sztwiertni wraz z dwoma synami zamieszkała w Bielsku-Białej. W dorobku Jana Sztwiertni doliczono się 100 skomponowanych utworów, z których ocalało kilkadziesiąt. Prezentowane podczas koncertu utwory pochodzą z rękopisów kompozytora, zostały opracowane, a następnie wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Muzykę Jana Sztwierni zaprezentują:
Joanna Korpiela-Jatkowska – śpiew,
Agata Adamczyk – fortepian,
Urszula Mizia – wiolonczela
i Adam Wagner – skrzypce.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, grupowy 2 zł (min. 10 osób), w niedziele i święta wstęp za złotówkę, w środy wstęp bezpłatny
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała