Anna Maria Jopek, fot. Krzysztof Grabowski Na zdjęciu Anna Maria Jopek
Muzyka

Gala polskiego jazzu

25. Bielska Zadymka Jazzowa - Orlen Jazz Festival

Gala polskiego jazzu to tradycyjnie uroczysty wieczór, podczas którego zadymkowa publiczność ma okazję w pięknych, zabytkowych wnętrzach Teatru Polskiego spotykać się z najwybitniejszymi muzykami krajowej sceny jazzowej. W tym roku spotkanie to będzie miało szczególny, jubileuszowy charakter.

W pierwszej części wystąpi legendarny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny, Generał polskiego jazzu, Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej, Honorowy Obywatel Bielska-Białej, związany z festiwalem od jego pierwszej edycji – Jan Ptaszyn Wróblewski. Razem z nim wystąpią: Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja.

Druga część wieczoru rozpocznie się od ceremonii wręczenia Nagrody Artystycznej Stowarzyszenia Sztuka Teatr Anioła Jazzu 2023 dla Anny Marii Jopek – wybitnej piosenkarki, kompozytorki, autorki tekstów i producentki muzycznej. Artystka od ponad dwóch dekad z sukcesem koncertuje i nagrywa płyty w kraju i za granicą. Do jej najważniejszych albumów należą: Barefoot (2002), Secret (2005), ID (2007), Haiku (2011) i Ulotne (2018). W 2002 wydała płytę Upojenie, którą nagrała z Patem Methenym. Album uzyskał status platynowej płyty. Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów m.in. z Patem Methenym, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem, Ivanem Linzem, Branfordem Marsalisem, Nigelem Kennedym, Richardem Boną, Oscarem Castro- Nevesem, Makoto Ozonem, Gonzalo Rubalcabą. W 2016 r., na zaproszenie Stinga, zaśpiewała z nim w duecie przebój Fragile podczas noworocznego koncertu telewizyjnego. Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

Wokalistka wystąpi z Sekstetem Piotra Wojtasika – muzyka dobrze znanego zadymkowej publiczności z pierwszych edycji festiwalu oraz koncertu Voices, jaki zaprezentował w 2021 roku. Ten wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. To głównie jego kompozycje złożą się na program koncertu w wykonaniu zespołu w składzie: Anna Maria Jopek – wokal, Piotr Wojtasik – trąbka, Marcin Kaletka – saksofon, Michał Tokaj – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Robert Kubiszyn – kontrabas, Kazimierz Jonkisz – perkusja.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała