Adam Urban: Cyrk
Galerie

Fotografia węgierska

  •  Galeria Fotografii B&B
    ul. 1 Maja 12
  • Wstęp wolny

Współistnienie, to polsko-węgierskie spotkania fotograficzne, łączące wybitnych węgierskich fotografików z polskim odbiorcą. Jednym z rezultatów jest ta wystawa fotograficzna. Partnerem wystawy jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, organizatorem Fundacja Centrum Fotografii.

autorzy
Arion Gabor Kudasz: Wielka depresja
Adam Urban: Cyrk
Tamas Urban: Ambulans

Gabor Arion Kudasz
rodzony w 1978 roku fotograf, profesor Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie.

Prace Ariona charakteryzują się łączeniem elementów fotografii kreacyjnej i dokumentu. Wynika to z silnego przekonania, że motywacja artysty do mówienia prawdy legitymizuje jego działania, a manipulacja jest niezbędna, aby dotrzeć do prawdy zawartej w obrazie.

Jest zdobywcą wielu nagród i stypendiów (m.in. nagroda Balogh Rudolf Hungarian Republic w 2013, Robert Capa Grand Prize w 2015, stypendium Węgierskiej Akademii Nauk w 2018). Arion prowadzi warsztaty, organizuje wystawy i regularnie publikuje książki artystyczne w kolekcjonerskich edycjach.

Jest ojcem trójki dzieci.

Począwszy od 2000 roku Arion bada różne tematy związane z człowiekiem w przestrzeni. Fotografuje krajobrazy związane z przestrzenią miasta, kwestiami środowiskowymi i turyzmem. W 2010 roku po przeżyciu rodzinnej tragedii prace Ariona zaczęły ogniskować się wokół historii prywatnych i pracy pamięci. Od tego czasu zmieniło się jego podejście do fotografii dokumentalnej. Obecnie, w centrum jego praktyki artystycznej znajduje się relacja między człowiekiem a technologią. W swoich pracach bada motywacje jednostek do działań w ramach większych struktur społecznych .

http://www.arionkudasz.com/

Adam Urbán
Fotograf niezależny. Pracował dla różnych agencji  jako fotograf mody, reklamy i fotograf portretowy. Ostatnio pracuje nad seriami dokumentalnymi i fotoreportażowymi.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. w ramach Hungarian Press Photo w kilku kategoriach. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i w profesjonalnych publikacjach.

Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografów Węgierskich i kolektywu artystycznego Random.

W roku 2019 był gościem FotoArtFestivalu. http://adamurban.photography/

Tamás Urbán
Urodzony w 1945 roku. Studiował w Szkole dziennikarskiej w MÚOSZ (Krajowe Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy). W roku 1976 był jednym z założycieli Studia Młodych Fotografów. Od 1990 r. pracował dla magazynu Stern w Hamburgu.

Przez około dwadzieścia lat żył i pracował wśród młodzieży, co dało mu możliwość poznania problemów młodego pokolenia. Był jednym z niewielu, którzy potrafili pokazać negatywne aspekty reżimu i społeczeństwa, nawet w czasach socjalizmu. W tym okresie stworzył cykl zdjęć poświęcony aborcji, więzieniom i poprawczakom dla młodzieży, scenom zabójstw i wypadków, ratownikom, prostytutkom i ogólnie wszystkim tym, którzy żyją na peryferiach społeczeństwa.

W roku 2019 był gościem FotoArtFestivalu.

http://adamurban.photography/

Galeria Fotografii B&B jest czynna odd poniedziałku do piątku w godz. 10.00 -16.00

organizator
Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
mail: office.fcf@gmail.com   strona internetowa: fundacja-centrum-fotografii.org

https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992/
galeria czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty 9.00-15.00

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała